Provoz na železnici komplikovaly popadané stromy i přepálená trolej

Praha - Provoz na železnici komplikují zejména stromy padající pod tíhou sněhu. Dnes ráno kvůli nim dokonce vykolejily dva vlaky u Prahy - lokálka u Čerčan a rychlík u Kladna. Při nehodách nebyl nikdo zraněn. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského se železniční provoz v ČR stabilizuje. Množství sněhu ovšem stále místy brzdí provoz na páteřní trati Praha – Pardubice – Česká Třebová a rychlíky tam mají většinou zpoždění kolem čtvrt hodiny. Na dvou lokálních tratích je zastavena doprava. Mezi Nymburkem a Křincem (trať Nymburk–Jičín) je poškozená trať, v úseku Kravaře ve Slezsku – Chuchelná nejezdí vlaky, protože na koleje spadly stromy.

Větší problémy stíhaly trať z Prahy do Plzně, kde zpomalovala provoz přepálená trolej na smíchovském nádraží v Praze a také závada na kolejnici mezi Radotínem a Dobřichovicemi. Trolej na Smíchově strhl již v pondělí rychlík z Chebu do Prahy. Dálkové vlaky potom jezdily z hlavního nádraží přes Krč a nabíraly hodinová zpoždění. Trať je sice již s omezením průjezdná, ale vlaky z Prahy na Plzeň mají stále zpoždění čtvrt až půl hodiny.

Dva vlaky ráno vykolejily

Video Reportáž Ivany Šmelové
video

Reportáž Ivany Šmelové

„Dnes ráno jsme zaznamenali dva případy, kdy vlaky narazily do spadlých stromů nebo jejich větví,“ uvedl Štáhlavský. Ráno kolem páté hodiny vykolejil motorový vůz prvního ranního vlaku na lokálce z Čerčan přes Vrané nad Vltavou do Prahy. Po jedenácté hodině se tam podařilo trať opět zprůjezdnit a odtáhnout poškozený vlak. Na vlaku vznikla škoda asi 20 000 korun a nikdo z 30 cestujících nebyl zraněn. O něco později najel do větví spadlého stromu u Stochova západně od Kladna rychlík Rakovník-Praha. V tomto úseku už byl provoz vlaků také obnoven.

Mimo provoz zůstává několik tratí

Mezi Žďárem nad Sázavou a Bystřicí nad Pernštejnem se srazil vlak s autem a trať 251 tam byla dopoledne uzavřená. Mimo provoz jsou stále trati 061 v úseku Veleliby–Křinec a 318 Kravaře ve Slezsku – Chuchelná.

„V současné době jsou pro železniční dopravu největším rizikem stromy, které se lámou a padají pod tíhou velkého množství sněhu,“ uvedl Šťáhlavský. Velké množství sněhu podle něj může způsobovat zdržení jednotlivých spojů na některých tratích, především na trase Praha - Kolín - Pardubice - Česká Třebová.

Kde hledat informace o zpoždění vlaků