U třetiny držitelů titulu JUDr. z Plzně jsou nedostatky

Plzeň - Z 828 držitelů titulu JUDr. z práv v Plzni jsou pochyby u více než třetiny. Dokumentace 291 lidí se proto bude dál šetřit. Komise Západočeské univerzity zatím neupřesnila konkrétní závady, zatím nezazněla ani jména hříšníků. Konečný výsledek komise zveřejní až po šetření. Nedostatky už zjistila i u bakalářského a magisterského studia.

„Dokončili jsme první etapu prověřování rigorózního řízení, v 537 případech byl průběh řízení shledán jako zcela bezproblémový, dokumentace zbývajících 291 bude podrobena dalšímu šetření. Jedná se tedy o číslo průběžné, konečný výsledek bude znám a zveřejněn až po tomto šetření,“ uvedla šéfka komise a prorektorka Eva Pasáčková.

Nedostatky tým kontrolorů zjistil také u bakalářského a magisterského studia. Z 233 prověřených absolventů bakalářského oboru Veřejná správa se chce dál zabývat 28 lidmi. U magisterského oboru Právo z prověřených 239 absolventů přistoupí k dalšímu šetření 23.

Video Josef Průša v Událostech, komentářích
video

Josef Průša v Událostech, komentářích

Josef Průša v Událostech, komentářích

12.01.

Reportáž Karla Vovesného

Žalobu Řápkové na univerzitu projedná soud v březnu

V souvislosti s kontrolou rigorózního řízení se objevují názory, že se pochybení týká velkého množství vlivných lidí, a proto by mohla být snaha „ututlat“ jména. Rektor Josef Průša řekl, že škola zveřejní jména hříšníků, kterým se pokusí odebrat titul. „Jednoznačně říkám, že ke zveřejnění dojde,“ řekl. „My mu za fakultu budeme doporučovat, aby pokud to bude jen trochu možné, tituly odejmul,“ prohlásil děkan právnické fakulty Jiří Pospíšil.

Univerzita se ale obává přívalu žalob, které může zveřejnění a následný pokus o odebrání titulu spustit. A první je na dohled - žalobu primátorky Chomutova Ivany Řápkové proti univerzitě začne soud řešit v březnu. Za zpochybnění svého studia v Plzni chce omluvu a milion korun.

Dvořáková: Nedostatky se u třetiny čekaly

Podle šéfky akreditační komise Vladimíry Dvořákové se nedostatky zhruba u třetiny čekaly. „Nyní jde spíše o to, jakou strukturu budou mít. Budou tam nejrůznější věci od administrativních pochybení až po to, že se řízení dělalo před komisí, jež není odborně způsobilá, posudky jsou nekvalitní a byly od lidí bez kvalifikace,“ uvedla. Akreditační komise sama přišla při náhodné kontrole také na práce, jež vzbuzovaly podezření, že jsou plagiátem. Podle Dvořákové bude zhruba deset procent skutečně závažných. Akreditační komise také volá po co nejrychlejšímu zveřejnění jmen nepoctivců.

Rektor Průša za hlavní problém označil, že u řízení měla být tříčlenná komise a v některých případech tam byli jen dva lidé nebo dokonce jeden.

Student se chce kvůli hříšníkům obrátit na soud    

Komise ZČU už prověřila také všech 63 absolventů doktorského studia, vážné pochybení shledala u 14. U nich doporučila prověřit dizertaci, případně zahájit řízení o odebrání titulu. Ani v tomto případě zatím jména škola oficiálně nepotvrdila, jednat by se mělo hlavně o bývalé pedagogy školy a lidi z okruhu přátel exproděkana Milana Kindla. Kvůli neadresným výstupům komise, jež zatím zveřejňuje jen čísla bez podrobností, se už také objevují první kritiky ZČU. Například student plzeňských práv a senátor fakulty Martin Marek řekl, že bude po rektorovi žádat konkrétní jména. Pokud mu informace neposkytne, obrátí se na soud.