Policie znovu stíhá miliardáře Berana za daňové úniky

Praha - Protikorupční policie dnes znovu obvinila miliardáře Davida Berana. Ten skrze svého advokáta Eduarda Bruny sdělil, že ho policisté začali stíhat za daňový únik ve výši 185 milionů korun. Jedná se o stejný skutek, kvůli kterému ho obvinili loni v červnu. Policie pouze snížila výši škody, kterou Beran údajně státu způsobil. Loňské obvinění státní zástupce na podzim zrušil. „Právě nám bylo doručeno usnesení o zahájení trestního stíhání dotyčného pana Berana,“ potvrdila informaci mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Irena Válová.

Beran byl podle svých slov pozván na policii k podání vysvětlení. Ještě před tím mu policisté předali usnesení o zahájení trestního stíhání. Miliardář od počátku tvrdí, že je nevinen. Proti zahájení stíhání si okamžitě podal stížnost.

„V rámci vyšetřování se neobjevily žádné nové skutečnosti, které by jakkoli prokazovali údajnou trestnou činnost,“ uvedl Beran v tiskovém prohlašení. Vyšetřovatel podle něj zároveň nerespektoval důvody, pro které státní zástupce již dříve zrušil první obvinění. Dodal, že kvůli „neuvěřitelnému průběhu celého případu“ zvažuje, že část spisu zveřejní.

Policie Berana loni obvinila z krácení daně

Protikorupční policie Berana loni obvinila z trestného činu krácení daně, poplatku a podobné povinné dávky ve výši 250 milionů korun. Daňového úniku se podle policie dopustil v letech 2001 až 2007 ve své finanční společnosti Profi Credit Czech. Podle dřívějších informací médií ho policisté viní z toho, že si jeho společnost brala úvěry od společností sídlících na britském ostrově Man a v Nizozemsku. Beran však podle původního obvinění zatajil, že je osoba spojená s těmito zahraničními firmami, což by znamenalo, že by musel zaplatit vyšší daň.

„V uvedeném období jsem nepůsobil v představenstvu společnosti, nezpracovával daňová přiznání a nijak se nepodílel na chodu společnosti. Tudíž jsem se nemohl dopustit spáchání trestného činu krácení daně společnosti Profi Credit Czech,“ reaguje Beran.

O Beranovi se hovoří v souvislosti s řadou arbitrážních sporů

Úvěrová společnost Profi Credit Czech vedle ČR podniká i na Slovensku, v Polsku, Rumunsku a Bulharsku. O Beranovi se v posledních letech hovořilo především v souvislosti s řadou soudních i arbitrážních sporů pramenících zejména z jeho někdejší spolupráce s Karlem Komárkem a skupinou KKCG. Spory se týkají akcií Vítkovice Holding. Beran i Profi Credit Czech již dříve naznačili, že policejní zásah ve firmě mohl mít souvislost právě s finančníkovými nevyřešenými spory s bývalými kolegy. Před lety odhadovala média hodnotu Beranova majetku na více než 20 miliard korun.