Podnikatel stráví za přípravu vražd 12 let ve vězení

Praha - Za přípravu vraždy dvou lidí půjde podnikatel ze Ždírce nad Doubravou Josef Musil na 12 let do vězení. Svým dnešním rozhodnutím Vrchní soud v Praze potvrdil verdikt pražského městského soudu. S Musilem byl původně souzen také Eduard Polák, který mu podle obžaloby slíbil vraždy provést. Poláka však prvoinstanční soud osvobodil a státní zástupkyně se neodvolala.

Musil svou vinu od počátku popíral. Dnes u soudu tvrdil, že důvod k odstranění mužů měl pouze jeho kolega. Celý případ měl podle něj politický podtext. V odvolání požadoval znovu vyslechnout oba poškozené, kteří podle něj mohli jeho verzi potvrdit. Předseda senátu Martin Zelenka však jeho návrhy zamítl.

Musil si objednal loni v únoru vraždu svých dvou bývalých obchodních partnerů z východních Čech, u kterých měl spolu se svým kolegou Tomášem Peškem několikamilionové dluhy. Zároveň chtěl jejich odstraněním ztížit policejní vyšetřování. Policie totiž Musila i Peška stíhá za úvěrové a jiné podvody. Potenciální oběti byly takzvanými bílými koňmi.

Pešek spolupracoval s policií

Podnikatel se obrátil na Poláka, aby vraždy provedl. Několikrát se s ním a s Peškem sešel, ukázal mu i vyhlédnuté oběti. Za splnění objednávky mu slíbil dva miliony korun, jeden milion mu již předem zaplatil. Peníze mu obstaral Pešek. Po poslední schůzce však oba muže zadržela policie. Pešek totiž s policisty od počátku února spolupracoval a ti Musila s Polákem odposlouchávali. U Poláka se však soudu nepodařilo prokázat, že se skutečně rozhodl muže zavraždit.

„Soud vyhodnotil odvolání jako nedůvodné,“ prohlásil soudce. Musil podle něj není důvěryhodný, na policii totiž několikrát zásadním způsobem změnil svoji výpověď. Naopak Pešek mluvil stále stejně a jeho slova bylo prý možné ověřit. Navíc se sám přihlásil policistům a řekl jim o svých úvěrových podvodech. „Je velmi nepravděpodobné, že by šel na policii, udal svoji majetkovou trestnou činnost a pak začal plánovat vraždu někoho, kdo je zapleten do této trestné činnosti,“ uvedl Zelenka. Musila navíc usvědčily i nahrané telefonní hovory.