Šála Dělnické strany za sklem znamená pro řidiče konečnou

Praha – Dopravní podnik hlavního města Prahy propustí řidiče tramvaje, který v pondělí instaloval za čelní sklo své tramvaje šálu s nápisem Dělnická strana. Tentýž den totiž zahájil Nejvyšší správní soud jednání o zrušení této extremistické strany. Výpověď dostal za neoprávněné užívání pracovního prostředku zaměstnavatele.

Řidič má být propuštěn na základě porušení prvního odstavce paragrafu 316 zákoníku práce, podle něhož mimo jiné „zaměstnanci nesmějí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele“.

Tramvaj č. 2 jezdila v pondělí dopoledne se šálou s nápisem Dělnická strana po pražských Dejvicích. Řidič nejprve tvrdil, že žádnou takovou šálu u sebe vůbec nemá. Pak mu ale redaktorka ČT ukázala fotografii, která se hned ráno objevila na sociální síti Facebook. Pak přiznal, že šálu má, prý ji ale vystavil proto, že ji potřeboval usušit. Také argumentoval tím, že nemá kam jinam si dát svoje osobní věci. Tvrdil, že s jeho prací řidiče tramvaje to nemá nic společného. Dopravní podnik se od řidičova jednání okamžitě distancoval.

Video Vyjádření ředitele Dopravního podniku Martina Dvořáka
video

Vyjádření ředitele Dopravního podniku Martina Dvořáka

Ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák pro ČT:

„Tento předmět tam neměl v pracovní době co dělat… Máme velmi striktní a přísná pravidla, čtyři tisíce lidí je každý den dodržují, takže nevidím důvod, proč by je i tento řidič neměl dodržovat. Když někdo poruší pracovní kázeň a pracovní řád, pak je potřeba se s ním rozloučit.“