Na Ruzyni začaly kontroly nepoctivých taxikářů

Praha - Cizinecká policie, úředníci pražského magistrátu a městská policie kvůli stížnostem cestujících začali s kontrolami nepoctivých taxikářů na ruzyňském letišti. Kontroly budou pokračovat - do konce března má proběhnout šest kontrolních akcí. Tamní taxikáři jsou dlouhodobě ve sporu, útočí na sebe nejen slovně, ale i fyzicky. Policie už eviduje na jejich chování mnoho stížností.

Dosud na letiště jezdí vozy tří taxislužeb. Vedle žlutých AAA radiotaxi ještě Airport Cars a minibusy Cedaz. Loni v srpnu Letiště Praha vypsalo tendr na nové provozovatele taxislužby. Zvítězily společnosti Fix a AAA radiotaxi. Kvůli doběhu platných nájemních smluv bude do konce letošního dubna pokračovat systém, který kombinuje nabídku taxislužby, individuální smluvní přepravy a smluvních minibusů. Od května pak začnou fungovat dvě taxislužby, které budou před letištní haly najíždět na principu střídání vozů AAA radiotaxi a Fix. Obě firmy budou mít k dispozici minimálně 140 vozů a deset mikrobusů.

Problémem je, že na Ruzyni se stahují i nepoctivci, kteří nemají nic společného s dopravci, kteří mají licenci od letiště. Své zákazníky vysloveně okrádají - nemají problém si naúčtovat třeba tři nebo čtyři tisíce korun. To samozřejmě vyvolává konflikty s taxislužbami, které na letišti podnikají legálně. V minulosti došlo k několika fyzickým potyčkám a bylo podáno několik trestních oznámení. Mluvčí letiště uvedla, že jsou si problému vědomi, jediné, co ale mohou dělat, je zavolat policii. 

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka

Podle informací České televize se na letiště už delší dobu stahují taxikáři, kteří ovládali lukrativní stání na Staroměstském náměstí. Městu se je odtud podařilo dostat až po velkých problémech loni v létě. Podle náměstka primátora Rudolfa Blažka dluží tito taxikáři třeba i několik milionů korun na pokutách, jenže nemají na sebe napsaný žádný majetek, takže město je bezzubé a dluh nemůže vymoci.