Albrightová: NATO musí nově nastavit své vztahy s Ruskem

Praha - Nová strategická koncepce Severoatlantické aliance (NATO) by měla posílit obranné záruky pro státy střední a východní Evropy. Na dnešní pražské konferenci k novému aliančnímu dokumentu se na tom shodli ministr zahraničí Jan Kohout a senátor Alexandr Vondra. Konference měla být českým příspěvkem do debaty o nové strategii NATO. Hlavním tématem byl pohled středoevropských zemí na koncepci a vztahy s Ruskem. Setkání se zúčastnila i bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, která vede expertní skupinu pro přípravu koncepce, a další členové tohoto týmu.

Podle Albrightové potřebuje NATO znovu ujistit své členy o tom, že pátý článek úmluvy o vzájemné pomoci v případě napadení platí i v nových bezpečnostních podmínkách: „NATO je nejsilnější vojenská aliance na světě a musí reagovat na novou situaci. Setkali jsme se ve střední Evropě, abychom zjistili, co tu lidem leží na srdci.“ Zároveň podle ní NATO musí nově nastavit své vztahy s Ruskem. Aliance i Spojené státy proto nyní hledají nový přístup k Rusku a řeší, jakou by měl mít formu.

Úroveň bezpečnosti by měla být pro všechny členy aliance stejná

Video Reportáž Dany Zlatohlávkové
video

Reportáž Dany Zlatohlávkové

„Pro nás je rozhodující, aby úroveň bezpečnosti byla pro všechny členy aliance stejná,“ uvedl Kohout. Aliance podle něj musí najít také produktivní politické partnerství s Ruskem i demokratickými státy v Asii. Připomněl, že Rusko v řadě případů s NATO nespolupracovalo, tak jak si spojenci představovali, a jeho politika vůči státům střední a východní Evropy stále vyvolává obavy. Nová koncepce by proto měla reagovat i na hrozby, jako jsou teroristické skupiny. Do řešení těchto hrozeb se ale musí aktivně zapojit i Česká republika. „Nemůžeme spoléhat na to, že nám ze členství automaticky poplynou nějaké garance, ale budeme muset něco sami udělat doma,“ dodal ředitel Pražského institutu bezpečnostních studií Jiří Schneider.

Alexandr Vondra:

0„Potřebujeme znovu ujištění zejména pro nové členské země, že závazek o společné obraně je myšlen vážně. To není jen o politickém závazku. To je i o obranném plánování, rozmístění příslušných kapacit, aby byla možná reakce v případě krize.“

Podle Vondry alianci chybí například důkladný plán obrany, pokud by noví členové byli vystaveni nebezpečí: „Samozřejmě to souvisí s nejistotami, pokud jde o další vývoj v Rusku.“ Zdůraznil také, že aliance stojí a padá s americkou přítomností v Evropě: „Ta bude pokračovat, dokud Evropané budou spolupracovat na misích v zahraničí.“ Nová americká administrativa prezidenta Baracka Obamy loni v září zrušila plány na vybudování protiraketového systému v Polsku a ČR. Někteří odborníci proto upozorňují, že USA postupně ztrácejí zájem o vliv ve středoevropském regionu.

Nová strategická koncepce NATO má být předložena na konci roku

Nová strategická koncepce má být předložena na příští vrcholné schůzce NATO plánované na konec roku v Lisabonu. Expertní skupina podle Albrightové připravuje k dokumentu doporučení pro generálního tajemníka NATO. Svou práci chce dokončit začátkem jara. Dosud platná strategická koncepce NATO byla vypracována po ukončení studené války a brala v úvahu konflikty na Balkáně v 90. letech.

O tom, že strategii NATO je třeba zásadně aktualizovat, se hovoří už od roku 2001, kdy se USA staly terčem teroristického útoku. Nová koncepce má počítat nejen s nebezpečím terorismu, ale i s novými hrozbami, jako jsou kybernetické útoky, bezpečnostní dopady klimatických změn a zásobování energií.