Náhubkový zákon by se mohl do voleb zmírnit

Praha - Poslanci by se mohli ještě do květnových voleb shodnout na malé úpravě takzvaného náhubkového zákona. Vyplynulo to z dnešního jednání sněmovního ústavněprávního výboru. Do zákona se tak pravděpodobně podaří přidat ustanovení, že bude možné zveřejnit informace o účastnících trestního řízení, pokud by to bylo ve veřejném zájmu. Vůli poslanců přidat do normy tuto výjimku potvrdil ČT24 předseda výboru Marek Benda (ODS).

Média by si měla rozmyslet, jestli jde o veřejný zájem

V současné době vydavatelé za porušení zákona zaplatí 5 milionů korun a novináři milion jeden. Ministr pro lidská práva Kocáb ale přichází s pětkrát menšími pokutami. Nově by tedy prohřešky přišly v prvním případě na milion a v druhém na 200 tisíc. „Jde v podstatě jen o úpravu dvou základních práv, což je svoboda informací a práva na ochranu soukromí,“ konstatuje ministr Kocáb. Poslanecký návrh naopak se zmírněním sankcí nepočítá.

Oba návrhy dávají novinářům možnost prokázat, že informace, které zveřejnili, uvedli ve veřejném zájmu. Kdyby jim nakonec soud prokázal opak, i nadále jim hrozí pětileté vězení. Podle poslance Františka Bublana je toto záměrné, neboť média by si měla rozmyslet, zda jde opravdu o veřejný zájem.

Médii silně kritizovaná norma platí od dubna loňského roku a zakazuje informovat o obětech a pachatelích některých trestných činů. Podle zákona média nesmí zveřejňovat ani policejní odposlechy. Oba návrhy na zmírnění zákona prošly na prosincové schůzi hladce prvním čtením. Po odborných konzultacích se do sněmovny vrátí až na jaře.