Paroubek seznámil Klause s protikrizovou strategií ČSSD

Praha – Prezident Václav Klaus dnes přijal na Hradě předsedu ČSSD Jiřího Paroubka. Během pracovního oběda, na kterém se podával candát, probrali termín voleb do sněmovny, působení úřednické vlády a také diskutovali o deficitním rozpočtu. Paroubek také seznámil prezidenta s připravovanou protikrizovou strategií ČSSD a návrhy, které přednesou sociální demokraté premiérovi Janu Fischerovi. Minulý týden Klaus o stejných tématech mluvil s předsedou ODS Mirkem Topolánkem.

Opatřeními proti krizi, jak je přiblížil Paroubek po setkání novinářům, jsou například audity provozních nákladů ministerstev a vypisování veřejných zakázek na internetu. Podle Paroubka by tak mohl stát na svém provozu uspořit až desítky miliard korun. „Ty desítky miliard nevím, s tím bych se docela rád dal někdy vyfotografovat. Rád spatřím fotografii toho, kdo to dokáže,“ reagoval na jeho slova premiér Jan Fischer. Soubor návrhů sociální demokraté představí po konferenci, která se má odehrát 21. ledna. Jen letmo podle Paroubka zaznělo téma návrhů připravovaných sociálními demokraty na schůzi Poslanecké sněmovny, která začne 26. ledna.

Paroubek s prezidentem též hovořil o termínu voleb, zopakoval, že prezident podporuje co nejzazší termín, stejně jako Topolánek. Paroubek by dal přednost dřívějšímu datu, nepovažuje to ale za zásadní problém. Přesto se Paroubek nechal před obědem slyšet, že by ale nebylo dobré prodlužovat angažmá Fischerovy vlády. „Některá rozhodnutí tato vláda činit nemůže, například rozpočet pro rok 2011, který bude vznikat v takové zárodečné podobě v květnu a červnu tohoto roku. Bylo by dobré, kdyby tato rozhodnutí už ovlivňovala nová politická vláda,“ uvedl Paroubek v Profilu Studia 6.

Video Reportáž Olgy Málkové a Alice Schinabekové
video

Reportáž Olgy Málkové a Alice Schinabekové

Reportáž Olgy Málkové a Alice Schinabekové

UD, 13.1.2010

Jiří Paroubek v Profilu Studia 6

Brífink Jiřího Paroubka

Klaus nepodepíše žádné návrhy, které by prohlubovaly deficit rozpočtu

Klaus minulý týden po schůzce s premiérem Janem Fischerem prohlásil, že deficit rozpočtu je už nyní hrozivý. Žádné návrhy zákonů, které by jej dále prohlubovaly, proto prý nepodepíše. Ve sněmovně přitom leží návrhy na zvýšení mateřské na loňskou úroveň, na zrušení zdravotnických poplatků, na obnovení proplácení prvních tří dnů nemocenské a na vyplacení 13. důchodu. ČSSD všechny tyto návrhy v prvním čtení podpořila.

Setkáním s Paroubkem ukončil prezident sérii pracovních novoročních obědů s vrcholnými politiky. Minulý týden se postupně sešel s premiérem Fischerem, s předsedy Senátu a sněmovny Přemyslem Sobotkou a Miloslavem Vlčkem a s předsedou ODS Topolánkem. Schůzku s Paroubkem měl Klaus původně naplánovanou už na pondělí, ale bylo nutné ji přesunout kvůli tomu, že předsedu ČSSD zdržela při odjezdu z dovolené na Slovensku sněhová kalamita.