„Budu usilovat o to, abych se s dcerou setkal. Chci ji dostat i do vlastní péče. S bývalou partnerkou nejsem v kontaktu. Spolupracuji s právníky a budu se snažit, aby dcera nakonec přišla do mé péče,“ vyjádřil se otec.
Soud odmítl dělat testy DNA

Rozhovor s Ondřejem Rédou a Petrou Harantovou
Soud odmítl udělat zkoušku DNA, která by dokazovala biologické otcovství. „Pokud zde probíhalo řízení o určení otcovství a došlo buď souhlasným požádáním rodičům, nebo v tomto případě k nezrušitelnému osvojení dítěte, tak soud takové řízení automaticky zastavuje, bez toho aniž by provádělo důkazy, například testy DNA. Tento důkaz už je považován za ambivalentní,“ vysvětlila advokátka Petra Harantová.
Podle advokátky Harantové zákon o rodině a další zákonné předpisy v České republice ani v případě, že byl určen biologický otec, nedávají tu šanci, aby došlo k přezkumu rozhodnutí, že dle testů se našel biologický otec. „Nezrušitelné osvojení neboli adopce se nedá vrátit. Rozhodnutí soudu je tedy finální. V době osvojování dítěte nebylo soudu známé, že se objeví biologický otec dítěte, otec začal bojovat až v době, kdy se dozvěděl, že je dítě na světě. To už bylo pozdě,“ dodala.
Matce hrozí trest odnětí svobody až dva roky
Otec má šance v rámci odvolání a dalších soudních řízení se dovolávat svých práv. „Nemyslím si ale, že bude do budoucna úspěšný,“ řekla Harantová. Pokud matka tvrdila otci, že je dítě mrtvé, mohla se dopustit trestného činu. „Pokud někdo poškodí závažně někoho na jeho právech tím, že ho uvede v omyl, může dostat trest odnětí svobody, v délce trvání až dvou let nebo peněžním trestem,“ dodala advokátka.
