Otec se snaží získat zpátky své dítě, které už prošlo adopcí

Praha – Okresní soud ve Svitavách projednával v poslední době neobvyklý a lidsky bolestivý případ. Šlo o dva nezletilé, kteří zplodili dítě. Matka však otci zamlčela, že je těhotná. Když se otec dozvěděl, že se mu narodila dcera, jeho bývalá partnerka mu tvrdila, že dítě při porodu zemřelo. Nicméně mezitím dala dceru k adopci. Otec však po několika letech pojal podezření, že dcera žije, viděl totiž v nemocnici zprávu o jejím narození a příslušný rodný list. Když si dokumenty chtěl okopírovat, nebylo mu to umožněno. Nyní se snaží získat dceru zpátky do své péče. 

„Budu usilovat o to, abych se s dcerou setkal. Chci ji dostat i do vlastní péče. S bývalou partnerkou nejsem v kontaktu. Spolupracuji s právníky a budu se snažit, aby dcera nakonec přišla do mé péče,“ vyjádřil se otec.

Soud odmítl dělat testy DNA

Video Rozhovor s Ondřejem Rédou a Petrou Harantovou
video

Rozhovor s Ondřejem Rédou a Petrou Harantovou

Soud odmítl udělat zkoušku DNA, která by dokazovala biologické otcovství. „Pokud zde probíhalo řízení o určení otcovství a došlo buď souhlasným požádáním rodičům, nebo v tomto případě k nezrušitelnému osvojení dítěte, tak soud takové řízení automaticky zastavuje, bez toho aniž by provádělo důkazy, například testy DNA. Tento důkaz už je považován za ambivalentní,“ vysvětlila advokátka Petra Harantová.

Podle advokátky Harantové zákon o rodině a další zákonné předpisy v České republice ani v případě, že byl určen biologický otec, nedávají tu šanci, aby došlo k přezkumu rozhodnutí, že dle testů se našel biologický otec. „Nezrušitelné osvojení neboli adopce se nedá vrátit. Rozhodnutí soudu je tedy finální. V době osvojování dítěte nebylo soudu známé, že se objeví biologický otec dítěte, otec začal bojovat až v době, kdy se dozvěděl, že je dítě na světě. To už bylo pozdě,“ dodala.

Matce hrozí trest odnětí svobody až dva roky

Otec má šance v rámci odvolání a dalších soudních řízení se dovolávat svých práv. „Nemyslím si ale, že bude do budoucna úspěšný,“ řekla Harantová. Pokud matka tvrdila otci, že je dítě mrtvé, mohla se dopustit trestného činu. „Pokud někdo poškodí závažně někoho na jeho právech tím, že ho uvede v omyl, může dostat trest odnětí svobody, v délce trvání až dvou let nebo peněžním trestem,“ dodala advokátka.

DNA
DNA