Pandemie prasečí chřipky byla podle Rady Evropy podvod

Praha – V loňském roce se vyhlásila pandemie prasečí chřipky. Podle šéfa zdravotní sekce Rady Evropy Wolfganga Wodarga to byl podvod. Dle jeho slov mají vše na svědomí farmaceutické firmy, které na strachu z nemoci vydělaly pohádkové sumy. „Je to jeden z největších zdravotních skandálů století,“ řekl expert serveru britského deníku Daily Mail. Informoval o tom deník Právo.

Prasečí chřipka se objevila poprvé na jaře v Mexiku. Odtud se začala rychle šířit po celém světě. Zhruba před šesti měsíci pak Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila pandemii, přičemž podle aktuálních údajů na ni zemřelo přes 12 tisíc nemocných.

Wodarg zdůraznil, že například britské ministerstvo zdravotnictví dříve varovalo, že nemoc si může vyžádat až 65 tisíc obětí jen na ostrovech, ačkoli počet mrtvých je zatím 251. Podle něj řada států vynakládala peníze na očkování milionů lidí, ač šlo pouze o poměrně mírné onemocnění. „Měli jsme slabou chřipku – a falešnou pandemii,“ citoval server experta.

Výrobci léků vytvořili zbytečnou atmosféru strachu

Podle Wolfganga Wodarga je to chyba výrobců protichřipkových léků a vakcín. Vytvořili celosvětovou atmosféru strachu z onemocnění, a tak pak většina států podepsala smlouvy o předběžných objednávkách. „Tak měli producenti zaručeny obří zisky, ačkoli finančně nic neriskovali. Stačilo počkat, až WHO oznámí pandemii, a smlouvy se rozeběhly,“ tvrdí odborník.

Pozorovatelé upozorňují na to, že je pandemie alespoň v Evropě na ústupu a státy nevědí, co dělat s obrovskými zásobami vakcín a protichřipkových léků. Jedná se například o Francii, Německo a Švýcarsko.

Virus prasečí chřipky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24