Vojáci budou cvičit méně, ale zato za více peněz

Praha - Armáda plánuje na letošek menší počet vojenských cvičení než na loňský rok, má na ně ale více peněz. V zahraničí chtějí vojáci cvičit vedle evropských zemí také ve Spojených státech, v Kanadě, v Izraeli, Jordánsku a ve Francouzské Guyaně. Nejnákladnější má být letecký výcvik ve složitých podmínkách Desert Flight ve Španělsku s rozpočtem asi 19,4 milionu korun, uvádí vládní plán cvičení na letošek, který nyní dostali poslanci.

Vojáci plánují 98 cvičení v zahraničí a 39 výcviků v tuzemsku. Loni jich mělo být v cizině 142 a v Česku 34. Zatímco loni mělo ministerstvo obrany na tyto účely 88 milionů korun, letos je to 110 milionů korun. „Prioritní pozornost je věnována jednotkám a útvarům předurčeným pro působení v zahraničních misích a v silách rychlé reakce NATO,“ uvádí se v dokumentu.

Mezi nejvýznamnější cvičení ministerstvo řadí výcvik štábu praporu mezinárodní vojenské policie Black Bear v Chorvatsku, cvičení pozemních sil pro misi ISAF v Afghánistánu Combat Maneuver v Německu, Mountain v Turecku a Desert Training. V případě tohoto výcviku ještě není známo, kde se uskuteční. Přípravou pro Afghánistán bude i cvičení létání ve vysokohorském terénu Mountain Flight ve Francii a Desert Flight. V Izraeli mají cvičit vojáci speciálních sil boj v poušti a v zastavěných oblastech, výcvik je nazván Sand Dune. Ve Francouzské Guyaně je plánován výcvik jednotek v pralese Jungle. Přístroje na odminování území Božena vojáci využijí v Jordánsku.

Nejvýznamnějším cvičením v Česku bude Flying Rhino, cílem je zdokonalit součinnost vzdušných a pozemních sil. Ve Vojenském výcvikovém prostoru Hradiště bude cvičit belgická armáda. Čeští vojáci se akce plánované zhruba na konec února až polovinu března nebudou účastnit. Ministerstvo prostor poskytne komerčně, podle předpokladu za 9,7 milionu korun.