Policie zatkla minimálně dva příznivce krajní pravice

Praha - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) dnes znovu zatýkal přívržence krajní pravice. Podle zatím dostupných informací zasahovali policisti v Praze a v Brně a zadrželi minimálně dva lidi - lídra kandidátky Dělnické strany na Vysočině Milana Hrocha a aktivistu Richarda Langa z Jihlavy. Policie jména zatím nepotvrdila, pouze připustila, že detektivové proti extremistům skutečně zasáhli.

Oba zadržené muže odborníci na pravicový extremismus spojují s neonacistickým Národním odporem a jeho činností na Vysočině. Společně organizovali například pochod Jihlavou v březnu 2008. Svolavatelem akce byl právě Richard Lang. Jméno Milana Hrocha, který pochází ze Světlé nad Sázavou, zaznělo i u Nejvyššího správního soudu, který právě teď řeší další existenci Dělnické strany.

Podle šéfa strany Tomáše Vandase dnešní akce svědčí o tom, že si stát v procesu s Dělnickou stranou není vůbec jistý a že tímto krokem chce dodatečně vyvolávat dojem, že příznivci strany páchají nelegální věci. „Výroky Vandase komentovat nebudeme, o policejních akcích nejsme předem informováni a jakoukoli souvislost s probíhajícím soudem ostře odmítáme,“ reagoval mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Video Reportáž Tomáše Vlacha
video

Reportáž Tomáše Vlacha


 
Zadržené přišla večer podpořit skupina asi 15 stoupenců krajní pravice. Po 19:00 se sešli v pražské Husově ulici. Všichni se pak přesunuli před sídlo policie v Bartolomějské. K přítomným zde promluvil Jiří Bunda, který je údajně jednou z předních postav Autonomních nacionalistů. Krátké shromáždění pak účastníci akce zakončili skandováním „Svobodu!“. „Celé je to pouze politická kampaň a policie v tomto státě je čím dál tím víc nástrojem politiky. Protože tohleto přišlo jako na zavolanou, na objednávku, kvůli soudu s Dělnickou stranou,“ řekl pak Bunda novinářům.

Rozsáhlý zásah proti přívržencům krajní pravice provedl útvar loni v říjnu, kdy při řadě domovních prohlídek na různých místech České republiky zadržel 24 lidí. Celkem 18 z nich poté obvinil z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Dva lidé jsou stále ve vazbě.