Kromě bolestného lidé uplatňují náhradu škod i za věci, které si při pádu zničí. Jde například o rozbité brýle nebo roztržené šaty. Pojišťovny, případně soudy, ale vždy důkladně zkoumají, zda vinu na zranění nenese i ten, kdo na chodníku uklouzl. Pro chodce totiž podle zákona podobně jako pro řidiče platí, že musí svůj pohyb po chodníku přizpůsobit jeho stavu. „Každý by se měl chovat tak, aby předcházel vzniku škody,“ dodal právník Pavel Mareček.
Sporných případů, které by mohly končit i u soudu, ale zřejmě příliš nebude. Většina radnic v České republice zatím žádosti o odškodnění nezaznamenala. „Statisticky jich bude stejně jako v minulých letech,“ domnívá se Kubera. Větší výskyt zlomenin oproti loňské zimě nehlásí ani nemocnice.

Reportáž Jana Stuchlíka
Záchranáři ošetřují desítky zranění
Moravskoslezští záchranáři v posledních dnech opakovaně vyjíždí k úrazům spojeným se sněhovou nadílkou. Od pátečního začátku sněhové kalamity už ošetřili 50 pacientů. „Jedná se především o pády na sněhem či ledem pokrytých chodnících či venkovních schodištích nebo o úrazy spojené se zimními sporty,“ uvedl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Úrazy si v převážné většině způsobí starší lidé. Nejčastěji si poraní dolní nebo horní končetiny. Vesměs jde podle Humpla o úrazy lehčí či středně těžké.