Ústav pro studium totality hledá nového ředitele

Praha - Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) dnes rozhodla o vyhlášení výběrového řízení na nového ředitele. Jeho funkční období by mělo být pětileté. Předpokládaný nástup nového šéfa ústavu je 1. duben letošního roku. Podle rady ale není výběrové řízení vyhlášeno kvůli nespokojenosti s dosavadním ředitelem Pavlem Žáčkem. Po zasedání rady to uvedl její místopředseda Patrik Benda. „Akt není vyjádřením nespokojenosti s dosavadním ředitelem Pavlem Žáčkem,“ citoval z usnesení Benda.

Žáček byl jmenován do funkce bez výběrového řízení k 1. lednu 2008. Od června 2007 byl zmocněncem vlády pro řízení ústavu a Archivu bezpečnostních složek. Funkční období ředitele ústavu nebylo stanoveno.

Nynější šéf ústavu Žáček sklidil kritiku zejména za to, že odmítl zveřejnit databázi zhruba 770 000 osob, o které se zajímala komunistická Státní bezpečnost (StB). Aktivista Stanislav Penc zorganizoval loni petici za jeho odvolání.

Žáček o petici řekl, že ji považuje za pokus o cenzuru ústavu a dodal, že pokud rada ÚSTR vypíše výběrové řízení na nového ředitele, je připraven se do něj přihlásit, aby obhájil svou dosavadní práci.

Databázi zveřejnil na internetu právě Penc, kterého ale kvůli tomu teď prověřuje Úřad pro ochranu osobních údajů. Zveřejněním mohl porušit zákon na ochranu osobních údajů. Penc to odmítá, podle něj šlo o archiválii, na kterou se zákon nevztahuje.

Písemné přihlášky do výběrového řízení je třeba podle Bendy doručit nejpozději 15. února na adresu pověřené advokátní kanceláře. Podrobnosti rada uvádí na webu.