Plzeňský kraj prodloužil smlouvu s autobusovými dopravci

Plzeň – Plzeňský kraj podepsal dodatek dlouhodobé smlouvy s autobusovými dopravci, podle kterého zajistí třináct společností v letošním roce základní dopravní obslužnost regionu. Podle krajského radního pro dopravu Jaroslava Bauera byl rozsah dopravy oproti loňsku mírně navýšen a vzrostly také příspěvky, které dopravci dostávají na dorovnání ztráty. Plošný dodatek k dlouhodobé smlouvě zřejmě region letos podepsal naposled. Od příštího roku začne vyhlašovat výběrová řízení, každý rok na jiný ze sedmi okresů Plzeňského kraje.

„Meziroční nárůst našich dotací činí 20 milionů korun. Důvodem je zdražení nafty kvůli nárůstu spotřební daně od ledna, zvýšení DPH o jedno procento a pokles tržeb dopravců kvůli úbytku cestujících, zejména do práce, zaviněný krizí,“ zdůvodnil radní Bauer zvýšení krajského příspěvku. Nejvíce peněz dostane letos od kraje největší regionální dopravce ČSAD autobusy Plzeň.

Počet najetých kilometrů se zvýší především díky nové lince mezi Stříbrem, Nýřany a Plzní. Autobusy vozí obyvatele Stříbrska do Plzně, kde část z nich začala pracovat, když největší zaměstnavatel ze Stříbra odešel a zanechal téměř dva tisíce lidí bez práce. Více autobusů jezdí také mezi Plzní a Karlovými Vary, cestují jimi především studenti.