Zdravotní výbor projedná levicové návrhy na zrušení poplatků

Praha - Další návrhy na zrušení regulačních poplatků, to je dnešní program na jednání zdravotního výboru sněmovny. Levicoví poslanci již v prosinci odhlasovali jejich zrušení, počítají ale s tím, že stejně jako v minulých případech narazí na odpor Senátu, který jim zrušení poplatků zatrhne. Chtějí proto dát dohromady kompromis, se kterým by pak souhlasilo sto jedna poslanců potřebných k přehlasování Senátu.

Levicové strany přišly se dvěma návrhy, jeden na úplné zrušení a druhý na výrazné omezení poplatků, a oba prošly sněmovnou. Teď však levice řeší, jak přehlasovat Senát, který zřejmě opět obě novely zamítne. Jednou z cest by bylo zrušení jen poplatků, které se platí v lékárně. Tady jsou totiž ochotni diskutovat i poslanci za KDU-ČSL.

Bitvu proti třicetikorunovým poplatkům vedou také hejtmani. Ti v krajských nemocnicích a lékárnách platí za lidi poplatky z vlastních kas. Ministerstvo vnitra už se čtyřmi kraji kvůli tomu zahájilo správní řízení. Pokud kraje praxi přesto nezmění, obrátí se ministerstvo na správní soudy.

Video Regulační poplatky opět předmětem jednání
video

Regulační poplatky opět předmětem jednání