Reflex se Rathovi kvůli Hitlerovi omlouvat nemusí

Praha - Vydavatelství Ringier se nemusí omlouvat Davidu Rathovi. Rozhodl o tom městský soud v Praze. Středočeský hejtman a poslanec žaloval vydavatelství kvůli karikatuře, která vyšla v únoru v týdeníku Reflex. Byl na ní zpodobněn jako nacistický diktátor Adolf Hitler. Proti dnešnímu rozhodnutí se Rath ještě může odvolat.

Soudce své rozhodnutí odůvodnil tím, že karikatura nebyla natolik neslušná, aby nebyla přípustná. Navíc podle něj měla minimální reálný základ v Rathových výrocích v Lidových novinách. Rath označil karikaturu v Reflexu za nechutný útok, který nemá ve světěobdoby. Již dříve uvedl, že článek urazil jeho osobně, jeho rodinu, která z jedné části zahynula v koncentračních táborech, a další oběti nacismu. Rozhovor v LN byl podle něj dezinterpretován a těm, kterých se to dotklo.

David Rath žaloval vydavatelství za překročení hranic etiky a zásah do osobnostních práv. Po Ringieru požadoval omluvu, finanční částku nikoli. Vydavatelství se ale bránilo tím, že má právo karikovat politika a karikaturu chápe jako specifický typ komentáře. Ten by podle šéfredaktora Reflexu Pavla Šafra měl podléhat ústavní ochraně.

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské

Reflex materiály o Rathovi reagoval na hejtmanův rozhovor pro Lidové noviny, v němž hovořil o receptech nacismu na řešení hospodářské krize. Hejtman časopis zažaloval také za článek Arbeit macht Rath, který je parafrází hesla Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) umísťovaného nacisty nad brány koncentračních táborů. V textu prý Reflex použil nepravdivé citace místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha.

Rath: Reflex je stoka

„Reflex se stal skutečně jakousi stokou. Díky názorům odborníků jsem se rozhodl soudně žádat o uznání chyby ze strany Reflexu a omluvu,“ řekl k soudnímu sporu Rath. Jedná se prý o morální a etický spor. Uvedl, že článek urazil jeho osobně, jeho rodinu, která z jedné části zahynula v koncentračních táborech, a další oběti nacismu. Rozhovor v LN byl podle něj dezinterpretován a těm, kterých se to dotklo, se omluvil.