Na silnicích jsou místy sněhové jazyky, komplikace trvají na železnici

Praha - Většina silnic je sjízdná. Úklid sněhu ve městech často komplikují zaparkovaná auta. Ve vyšších polohách kraje Vysočina se na silnicích vytvářejí sněhové jazyky. Kvůli silnějšímu větru s nimi řidiči musejí počítat celý den. Méně zatížené komunikace pokrývá zledovatělá vrstva sněhu, krytá inertním posypem. Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření mokré, místy s rozbředlým sněhem. Problémy s počasím mají stále na železnici příměstské vlaky u Prahy. Aktuální situace na českých silnicích zde.

V noci na dnešek se na Vysočině objevovaly slabší sněhové přeháňky, sněžilo například na Pelhřimovsku a na Havlíčkobrodsku. V některých místech kraje se vyskytovaly mlhy, na Žďársku foukal vítr. Teplota klesla pět stupňů pod nulu. Mrznout bude i ve dne.

Na železnici mají příměstské vlaky u Prahy stále problémy. „Dnes je situace lepší než včera, kdy jsme měli k dispozici 30 souprav, dnes jich máme 33,“ uvedl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Navíc jsou vypravené i náhradní soupravy. Nicméně některé vlaky, které jezdí spojené ze dvou jednotek mohou být zkráceny. Z důvodu zamrzlých výhybek v železniční stanici Praha-Radotín musí být některé regionální vlaky odřeknuty.

Sníh se na silnicích v Pardubickém kraji drží prakticky již jen na komunikacích II. a III. třídy. Všechny cesty jsou sjízdné, výjimkou je úsek mezi Rabštejnskou Lhotou a Pohledem na Chrudimsku, který je již čtvrtý den uzavřen kvůli polomům. Na zbytky rozbředlého sněhu mohou řidiči narazit na státních silnicích v okolí Poličky, také na silnici I/11 v úseku Jablonné nad Orlicí - Suchý vrch leží slabá vrstva ujetého sněhu.

Středočeské silnice nižších tříd jsou kvůli zbytkům sněhu stále sjízdné s opatrností. Bez omezení mohou řidiči jezdit po dálnicích D1, D5, D8 a D11, pozor si však musejí dát na rychlostních komunikacích R7 a R10, které jsou mokré po chemickém ošetření. Situaci v kraji ráno komplikovaly dvě nehody, ve Slaném se srazilo nákladní a osobní auto, nikdo nebyl zraněn. Druhá nehoda se stala v Novém Strašecí na Rakovnicku.

Na horských silnicích v Královéhradeckém kraji leží v některých úsecích až pěticentimetrová vrstva uježděného sněhu. Zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem zůstává na horských silnicích Šumavy. Drží se zejména na komunikacích druhé a třetí třídy a v úseku mezi Javornou a Gerlovou Hutí na silnici první třídy. Na vedlejších silnicích v Moravskoslezském kraji zůstává ujetá vrstva sněhu. Na Karvinsku se v ní místy vytvořily zmrazky ve vyjetých kolejích. V Beskydech leží ujetý sníh i na některých silnicích první třídy. Na Bruntálsku se na hlavních tazích místy vyskytuje ještě rozbředlý sníh. Na Valašsku jsou místy vyjeté ledové koleje, na Uherskohradišťsku zase mohou motoristy potrápit zmrazky.

Na některých silnicích v Olomouckém kraji leží dnes ráno zbytky rozbředlého či ujetého sněhu nebo sněhová kaše. Řidiči by měli být opatrní především na Jesenicku, kde musí s rozbředlým sněhem počítat i na vozovkách silnic prvních tříd. 

Počasí během dne

Převážně zataženo nízkou oblačností, jen ojediněle, zejména na horách, skoro jasno. Ojediněle slabé sněžení a mrznoucí mlhy. Nejvyšší teploty -4 až 0 °C, v 1000 m na horách kolem -6 °C. Mírný jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s, na Českomoravské vrchovině čerstvý 5 až 9 m/s.