Učitelům nad chaosem kolem státních maturit dochází trpělivost

Praha/Ostrava - Pedagogové z Matičního gymnázia v Ostravě se rozhodli protestovat proti organizaci a přípravě státních maturit. Protestní petici, ve které vyzývají k protestům i další školy v České republice a pod kterou nasbírali zhruba tisícovku podpisů, předají dnes organizátoři zástupcům ministerstva školství. Poté jim nezbude než čekat na reakci rezortu Miroslavy Kopicové.

Ostravští pedagogové považují přípravu jednotných maturitních zkoušek za chaotickou. Navíc podle nich přípravný koncept není ani řádně vyzkoušen v praxi. Stěžují si na absenci podkladových materiálů ve školách, chybí prý učebnice, kterými by se mohli jak studenti, tak vyučující řídit při přípravě.

Učitelé mají rovněž obavu z technického zajištění, protože nově by to měli být oni, kdo výsledky nové formy maturitních zkoušek mají vyhodnotit. Původně měla tato role připadnout pracovníkům Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání. Nad dvěma variantami zkoušek učitelé kroutí hlavou, ani zkoušky na řidičský průkaz prý nelze rozlišovat na náročnější a méně náročné, proto nevidí důvod takového rozlišování také u zkoušek dospělosti.

Video Telefonát Drahomíry Račákové
video

Telefonát Drahomíry Račákové