Naděje pod magistrálou v květnu končí. Další osud neznámý

Praha – K 31. květnu musí ukončit svou činnost pražské Středisko Naděje určené pro osoby bez domova. V tu chvíli totiž vyprší dohoda mezi magistrátem a městskou částí Praha 1, která Naději poskytla prostor „U Bulhara“ nedaleko hlavního nádraží. Podle předsedy sociálního výboru zdejší radnice Pavola Škraka má sociální službu pro bezdomovce nahradit stanice zdravotnické záchranné služby. Praha 1 argumentuje potřebou zdravotnického stanoviště v blízkosti pražské magistrály. Podle představitelů Naděje je však U Bulhara dostatek prostoru na to, aby vedle sebe mohly obě služby existovat a vzájemně spolupracovat.

Středisko Naděje U Bulhara patří mezi nejznámější a zároveň klíčové objekty sociální služby, která pomáhá řešit bezdomovectví na území hlavního města. Denně ho navštíví 300 lidí a v nynějších mrazivých dnech poskytuje noční útočiště stovce bezdomovců.

Magistrát středisku slíbil, že ve chvíli, kdy vyprší doba kolaudační záruky, bude informováno o svém dalším působení. K tomu zatím nedošlo a není ani známo, kam by se měl objekt přestěhovat. Spekuluje se o umístění sociálního střediska v některé z okrajových částí Prahy. Naděje to ale nepovažuje za vhodné řešení. „Služby se poskytují v místě, kde jsou potřebné. Sociální služby pro osoby bez domova se ve všech civilizovaných státech poskytují v centru města. Nevím o jiném vhodnějším pozemku, který by byl dosti skrytý a přitom přístupný,“ upozornil předseda střediska Ilja Hradecký. Podle něj se ze strany města jedná o represi a snahu o vytlačování.

Video Před polednem o středisku Naděje
video

Před polednem o středisku Naděje

Výstavba budovy pod pražskou magistrálou vyšla na necelých 11 milionů korun. Při přesunu by se musela demontovat, na což ovšem instituce nemá dostatek peněz. Ty by postrádala i v případě, že by bylo potřeba novou lokalitu zasíťovat.

/*json*/{"map":{"lat":50.0855784568,"lng":14.435133934,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.086101643993,"lng":14.437193870544,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/