Ostravské letiště rozšíří odbavovací plochu

Mošnov (Novojičínsko) - Letiště Leoše Janáčka v Ostravě-Mošnově plánuje letos téměř dvojnásobně rozšířit hlavní odbavovací plochu. Stávající kapacita už nevyhovuje odbavování pravidelných a charterových letů. Společnost Letiště Ostrava, vlastněná Moravskoslezským krajem, ji začala rozšiřovat tento týden. Investice za 110 milionů korun by měla skončit v červnu. Podle mluvčí letiště Michaely Kubešové na ni kraj získal přes 100 milionů z evropských fondů.

Letiště Ostrava připravovalo rozšíření plochy dva roky. „Pokud by k němu nedošlo, odbavování letadel by mělo časové prodlevy a narušoval by se letecký provoz. Letiště by tak ztrácelo své postavení na trhu,“ uvedl generální ředitel a předseda představenstva Pavel Schneider. Do roku 2013 chce společnost rozšířit i pojezdové dráhy.

Současná odbavovací plocha zaujímá asi 30 000 metrů čtverečních a provozu na letišti už to nestačí. „Je obtížné dodržet bezpečnostní vzdálenosti mezi jednotlivými letadly, pro něž jsou na ploše zatím čtyři stání, a také dostatečně využívat kapacitu nové odbavovací haly,“ vysvětlila mluvčí.

Během šesti měsíců se odbavovací plocha rozšíří na zhruba 51 000 metrů čtverečních a vznikne na ní sedm míst na stání pro letadla. „Asfaltovo-betonová plocha se rozšíří směrem na jih, zároveň se na ní zmenší stávající travnaté plochy, které od ní oddělují pojížděcí dráhu,“ dodala.

Letos počítá Letiště Ostrava ještě s dalšími investicemi, které přesáhnou 160 milionů korun a rovněž na ně přispěje Evropská unie. Letiště zakoupí například tahače pro letadla, stroje na zimní údržbu dráhy, kamerové systémy pro ostrahu, samohybné schody k letadlům nebo vozidlo na čištění toalet v letadlech. Do konce roku 2013 chce ve spolupráci s krajem vyčerpat z evropských fondů zhruba 2,5 miliardy korun.