Quo vadis, A400M, zjišťují politici v Londýně

Londýn – Zástupci zemí, které se podílely na vývoji vojenského transportního letounu Airbus A400M, se radí o jeho budoucnosti. Zástupci Airbusu totiž na začátku ledna oznámili, že pokud firma nedostane další peníze, nerozběhne se sériová výroba. Řada států přitom chce tímto letounem modernizovat stav transportních strojů svých vzdušných sil. V současnosti je příprava Airbusů A400M dva roky opožděna, a vyžádá si proto dodatečných 7,4 miliardy eur k původním dvaceti miliardám.

Na jednání v Londýně se sešli náměstci ministrů obrany států, které se podílejí na vývoji letadla – Belgie, Francie, Německa, Nizozemska, Malajsie, Jihoafrické republiky, Španělska, Turecka a Spojeného království. K jakému výsledku jednání dospěje, není zcela jisté. Především Německo totiž má velký problém dávat do A400M další peníze, naopak ve Spojeném království by po zrušení projektu mohlo zůstat asi tisíc nezaměstnaných lidí, a tak se jeho zástupci stavějí za pokračování prací na letadle.

Podle zástupců Airbusu, resp. jeho správní společnosti EADS – kteří k jednání nebyli přizváni – nelze zatím očekávat rozhodnutí o osudu A400M. Politici by mohli dojít k závěru během února.

Video Telefonát Ivana Kytky
video

Telefonát Ivana Kytky