ČD mají 120. Regionovu

Praha – Po českých tratích jezdí již 120 rekonstruovaných dieselových jednotek, které České dráhy označují jako Regionovy. Počet dvouvozových a třívozových souprav, které část cestujících kritizuje, část je naopak spokojena, se bude během roku dále zvyšovat. ČD jsou s Regionovami spokojeny, jejich dodávky budou během roku pokračovat; v současnosti vyráběná druhá série má být 68kusová, v první sérii dráhy dostaly sto kusů. Podle informací Českých drah se letos objeví nové Regionovy především na tratích kolem Opavy.

ČD nasazují Regionovy především na trasy, které byly doménou malých motorových vozů, z nichž Regionovy vznikají. Původní motoráky jsou charakteristické koženkou potaženými plochými lavicemi nebo velkými okny, které cestující nijak nechrání před letním slunečním žárem. „Na desítkách tratí je už nahradily žlutozelené Regionovy s pohodlnými látkou potaženými sedačkami, s vysokými opěrkami zad a hlavy, loketními opěrkami a pouze 4 místy na šířku vozu, částečně nízkopodlažní s bezbariérovým WC. Zvýšení komfortu je vidět na první pohled nebo spíš na první posezení,“ popsal změny v Regionově náměstek generálního ředitele ČD Antonín Blažek.

Část cestujících ovšem s Regionovami není příliš spokojena – z původních motoráků řady 810 zůstaly Regionovám pouhé dvě nápravy na každém voze, takže soupravy skáčou podobně jako jejich předchůdci a jsou velmi hlučné. Regionovy se navíc objevují i na tratích, kde dříve jezdily velké čtyřnápravové motorové vozy – sice konstrukčně starší, ale v některých ohledech pohodlnější.

Nové motorové jednotky, které se místo Regionov objeví na motorových regionálních vlacích, chtějí dráhy nakoupit z peněz, které dostanou od krajů v rámci desetiletých smluv na dopravní obslužnost. Těch se ale cestující dočkají až za několik let; do té doby zůstanou Regionovy na českých neelektrizovaných tratích tím nejmodernějším.