Senátor Moldan opouští ODS, zvažuje kandidaturu za TOP 09

Praha – Z ODS odchází jeden z jejích zakladatelů senátor Bedřich Moldan. Ten byl snad jediným viditelným politikem občanských demokratů, který se věnuje ekologii. Nyní bude Moldan pracovat na ekologické politice TOP 09. Nemíní se ale stát členem nové strany. „Nechci do TOP 09 vstoupit. Neuvažuji, že bych tam hrál nějakou politickou roli,“ uvedl Moldan. Nebude proto kandidovat za TOP 09 do Poslanecké sněmovny. Nicméně zvažuje kandidaturu do Senátu. „Ta možnost se snad otevře už na podzim,“ připustil v Interview ČT24.

Zatím Moldan zůstane věrný své dosavadní politice. „Jsem senátor zvolený za ODS a myslím, že se podle toho budu chovat a jednat až do konce svého funkčního období,“ říká. Na podzim ale už nechce kandidovat za Kutnohorsko, za které je v současnosti senátorem.

V senátu za Kutnohorsko by ho v případě úspěchu ve volbách mohla nahradit místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Lucie Talmanová. Za ekologii nyní v ODS zodpovídá 1. místopředseda strany David Vodrážka.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

„Osobně jste mne zklamal. Zvykl jsem si nicméně v politice, že nejvíce mě poškozují lidé, kterým jsem nejvíc pomohl,“ reagoval předseda ODS Mirek Topolánek na Moldanův odchod od občanských demokratů textovou zprávou, kterou zaslal také deníku Právo. „Snad bych mohl považovat za určitou pomoc, ačkoliv já bych to tak neformuloval, že mě jmenoval stínovým ministrem,“ komentuje to Moldan. Ten byl stínovým ministrem životního prostředí ve stínové vládě Mirka Topolánka v letech 2002 až 2006.

Pravicová politika v zemi není vyhrazena jedné straně

„Považuji TOP 09 za spojence ODS. Samozřejmě, na jedné straně konkurent, nebudeme nic předstírat. Ale myslím si, že pravicová politika v této zemi rozhodně není vyhrazena jenom jedné straně. A pokud se ukáže, že tato spolupráce může být plodná, tak pravá část spektra tím může být výrazně posílena. A to si zejména myslím o ekologické politice,“ uvažuje Moldan.

Především zájem o otázky životního prostředí stojí za Moldanovým nynějším sblížením se stranou TOP 09. „Vidím tu novou příležitost v rozšíření svého životního pracovního cíle, to znamená enviromentální politiky a její podpory. A tady mi byla nabídnuta ze strany TOP 09 spolupráce na tvorbě jejich ekologického programu. Té příležitosti jsem využil,“ vysvětluje. Za problém, který mu především leží na srdci, považuje ochranu klimatu.