Běžkaři lyžují na golfových hřištích, sjezdaři brázdí Petřín

Praha – Sněhová nadílka láká do hor milovníky zimních sportů. Sjezdaře stojí den lyžování stovky korun, běžkaři mají přístup na upravené tratě zdarma. Právě jejich údržba je ale finančně náročná a provozní náklady se nemají jak vrátit. Společnosti, které stopy udržují, mají navíc letos kvůli finanční krizi ještě nižší příjmy, než v minulých letech. Za lyžováním ale lidé nemusí jezdit až do hor. Po sněhových přívalech, které Českou republiku v posledních dnech zasáhly, se dá vyrazit na běžky téměř všude, na golfové hřiště i dostihové závodiště.

O Jizerskou magistrálu, která čítá 150 kilometrů běžeckých tras, se stará obecně prospěšná společnost Jizerská. Propad ve financování zaznamenala už v loňském roce. Údržba tratí tehdy přišla na čtyři miliony korun. Letos proto přišla s nápadem, jak získat další peníze. Lyžaři mohou na úpravu tratí přispět posláním dárcovské sms. „Magistrála má obrovskou návštěvnost, během sezony je to až půl milionu lidí. Když by se k tomu alespoň někteří lyžaři přihlásili, tak to bude dobře,“ dodala ředitelka Jizerská o.p.s. Milena Jelínková.

Podobné problémy má i krušnohorská Bílá Stopa, která nabízí přes 200 kilometrů běžeckých tras. Za jejich úpravu zaplatili v loňském roce města, sponzoři a Ústecký kraj skoro 3,5 milionu korun. Letos ale budou šetřit. „Na rozdíl od roku 2009 bude dotace z úsporných a protikrizových opatření snížena na 700 tisíc oproti milionu v loňském roce,“ potvrdila mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Video Reportáž Lucie Pokorné a Petra Sojky
video

Reportáž Lucie Pokorné a Petra Sojky

Dostihové závodiště v Pardubicích navštívilo o víkendu 300 běžkařů

Díky vydatné sněhové nadílce se ale příznivcům zimních sportů otevřely po celé republice nečekané možnosti. Například dostihové závodiště v Pardubicích navštívilo o víkendu asi 300 běžkařů. Ve všední dny jich tu lyžuje přibližně padesátka. Běžkaři vyrazili i do pražských parků. Ve Stromovce je pro ně upraveno 20 kilometrů tratí. Zimní radovánky nabízí i Riegrovy sady, 510 metrů dlouhý svah s převýšením sto třiceti metrů je k dispozici na Petříně, na který se zájemci mohou vyvézt lanovkou.

Pomoc Jizerské magistrále
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24