Výpověď z nošovické Hyundai byla oprávněná, rozhodl soud

Nošovice - Soud odmítl vyhovět žalobě bývalého zaměstnance vůči nošovické automobilce Hyundai. Miroslav Běčák se domáhal zrušení výpovědi z práce, kterou dostal loni v létě. Podle soudu ale automobilka nijak nepochybila. Zaměstnanec dostal výpověď, protože odmítal noční směny a nechodil do práce. Běčák argumentoval tím, že neměl potvrzení od lékaře, v automobilce není zajištěna bezpečnost práce a navíc nedostával adekvátní mzdu.

„Já jsem souhlasil, že můžu dělat v budoucnu noční směny, ale za jiných platových podmínek. A platové podmínky se nezměnily. Nezlobte se, ale za jedenáct tisíc čistého nikdo nebude dělat v noci,“ říká Miroslav Běčák.

„Pan Běčák jako každý zaměstnanec, kterého jsme na podobnou pozici přijali, souhlasil při přijímacím pohovoru s tím, že bude pracovat i v nočních směnách,“ reaguje na to právník automobilky Petr Michník.

Video Reportáž Jiřího Loučky
video

Reportáž Jiřího Loučky

Místo nočních směn se Miroslav Běčák domáhal práce ve dne. Podle vedení Hyundai byl natolik urputný, že na něj museli zavolat policii. Od té doby Běčák do práce nepřišel. Do firmy napsal, že žádá vysvětlení, z jakého důvodu byl vyveden policisty. Po měsíci neomluvených hodin dostal výpověď.

„Účelově přišel s tvrzením, že není zajištěna bezpečnost“

„Až poté, co s ním byl pracovní proces ukončen, tak zcela účelově přišel s tvrzením, že do práce nechodil, protože měl pocit, že tam není zajištěna bezpečnost,“ říká Michník. „Lidé se bojí o zaměstnání a málokdo má takovou odvahu jako já,“ tvrdí ale Běčák.

Podle soudu ale dostal zaměstnanec výpověď oprávněně. Neomluvené absence v práci jsou hrubým porušením pracovní kázně.

Kromě Miroslava Běčáka se v současnosti s firmou soudí o zrušení výpovědi další bývalý zaměstnanec. Rozsudek je očekáván koncem ledna.