Úřad pro jadernou bezpečnost je proti zavedení letištních skenerů

Praha – Proti záměru umístit tělesné skenery na českých letištích je Úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), protože podle něj vydávají radiační záření a škodí lidskému tělu. „Z našeho pohledu jde o příliš velké riziko. A ročně se mu vystaví obrovské množství lidí,“ řekla předsedkyně úřadu Dana Drábová. Podle úřadu není důvod používat rentgenové rámy, dokud existují jiné druhy bezpečnostních prohlídek. Informují o tom dnešní Hospodářské noviny.

Současné poznatky ukazují, že neexistuje bezpečná dávka záření

Dana Drábová, předsedkyně SÚJB

1„Je sice pravda, že dávka ionizačního záření je u těchto skenerů malá, ale současné poznatky říkají, že neexistuje žádná bezpečná dávka záření. Každá dávka, i ta malá, představuje určitou pravděpodobnost, že vyvolá rakovinu. Proto k provozování takového skeneru nikomu nevydáme povolení.“

Předsedkyně SÚJB Dana Drábová tvrdí, že každá dávka rentgenového záření je nebezpečná pro člověka. Je však pravda, že dávka záření, která se při snímání tímto typem rentgenových skenerů dostane do těla, je asi o polovinu méně škodlivá než běžné rentgenové vyšetření u lékaře. „Takové vyšetření ale přináší prokazatelný užitek pacientovi, což se o letištních skenerech říct nedá. I k rentgenu u lékaře se ale sahá jen v případě, že není možné vyšetření provést jinak,“ řekla.

V případě letištních rentgenů jsou podle ní alternativy jako například osobní prohlídka. „Druhou možností je například metoda prohlídky ultrazvukem. Právě proto, že je mnoho jiných variant, které plní bezpečnostní účel stejně dobře, je naše stanovisko zamítavé,“ prohlásila Drábová.

Finální rozhodnutí je však v rukou vlády

Ministr vnitra Martin Pecina v neděli řekl, že vláda do měsíce sdělí Evropské unii českou pozici k povinnému zavádění tělesných skenerů na letištích. Uvedl, že zavádění skenerů podporuje, podle něj s ním ale nesouhlasí ministr dopravy Gustáv Slamečka. Hospodářské noviny ale upozorňují, že kdyby se o zavedení rentgenových skenerů na česká letiště usnesla vláda, stanovisko úřadu by „přebila“.

Záměr umístit tělesné skenery na svých letištích oznámily v minulých dnech Francie, Nizozemsko, Británie a Itálie, a to v souvislosti s vánočním pokusem o atentát na americké letadlo směřující z Amsterodamu do Detroitu. Nigerijský sebevražedný útočník přitom použil výbušninu, kterou zřejmě nebyly klasické bezpečnostní rámy schopny zjistit. Na skeneru by se ale prý objevila.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost