Budoucím prvňáčkům začaly zápisy do základních škol

Praha - Dnes začaly zápisy do základních škol, letos k nim přijde zhruba 120 tisíc dětí. Novinkou v letošním zápise prvňáčků je, že poprvé můžou do první třídy nastoupit i pětileté děti. Umožnila to novela školského zákona, která má podle ministerstva školství podpořit vzdělávání mimořádně talentovaných dětí. Naopak pětina dětí zpravidla do školy nastupuje až v sedmi letech a pro ty rodiče žádají odklad. Zápisy jsou v režii škol, ty je musí zorganizovat mezi 15. lednem a 15. únorem.

Čtení a vyprávění dětem má vliv na jejich slovní zásobu

Školní zralost a sociální dovednosti jsou dvě hlavní kritéria, která se při zápisu prověřují. Dítě by mělo být schopno soustředit se delší dobu a prověřuje se také, zda zapadne mezi spolužáky. Pětileté děti, které chtějí jít do školy, musí mít posudek od psychologa, někdy i pediatra. „My nepošleme do školy mladší dítě bez toho, že bychom byli přesvědčeni, že je to v jeho zájmu a že těm starším bude stačit,“ vysvětluje dětský psycholog Petr Klíma. I proto se u zápisů objeví pětiletých dětí zřejmě jen minimum.

Video Reportáž Ivana Lukáše
video

Reportáž Ivana Lukáše

Reportáž Ivana Lukáše

U, 15.1.

Psycholog Václav Mertin v Událostech, komentářích

Jaroslav Müllner hostem Studia 6

Letošní zápis přinese novinku

Pedagogové zároveň musí zjistit, jestli má dítě dostatečnou slovní zásobu a dobře vyslovuje. To je stále častěji slabinou předškoláků. Podle psychologů hlavně proto, že jim rodiče málo čtou a vyprávějí. „Když má dítě malou slovní zásobu, tak mu trvá pochopit slovní zadání úkolu a ostatní děti tak získají náskok, protože už úlohu řeší,“ říká dětský psycholog Václav Mertin.

Miroslava Kopicová, ministryně školství

„Co se týče integrace dětí, a to nejen těch sociálně slabých, máme ještě velké rezervy.“

Děti, které navštěvovaly školku, by ale u zápisu neměly mít problémy. Ty, které rodiče neposílali do školky, jsou nejčastěji sociálně slabí. A právě jejich integrace je u nás palčivým problémem. Zejména romské děti totiž často chodí do zvláštních škol, i když by zvládaly i obyčejnou základku. Přejmenování ze zvláštní školy na praktickou, které Česku nařídila unie, ale problém neřeší.