Spadlé stromy blokovaly silnice

Praha – Silnice jsou na českém území sjízdné bez vážnějších komplikací, silničáři ovšem doporučují řídit opatrně. Ve vyšších polohách ve všech krajích se tvoří sněhové jazyky. Nejvýraznější komplikaci způsobily popadané stromy, kvůli nimž byla u Hlučína na 11 hodin uzavřena státní silnice z Opavy do Ostravy. Na Rychnovsku zase stromy zablokovaly silnici II. třídy z Týniště nad Orlicí do Lípy nad Orlicí.

V Jihočeském kraji varují silničáři před tvorbou sněhových jazyků, a to především ve vyšších polohách Táborska a Jindřichohradecka. Na Písecku je na silnicích druhé a třetí třídy zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem, na Strakonicku musí dát řidiči pozor při jízdě ve vyjetých kolejích.

Cestování po Královéhradeckém a Pardubickém kraji komplikují v nižších polohách kromě uzavřené silnice II/304 u Týniště nad Orlicí také zbytky rozbředlého sněhu. Především v Pardubickém kraji se ve vyšších polohách tvoří i sněhové jazyky. Na silnicích v horských oblastech Krkonoš a Orlických hor zůstává několikacentimetrová vrstva uježděného sněhu. „Na silnici I/34 v úseku Poličský kopec – Svitavy ve směru na Poličku leží navátý sníh do poloviny vozovky,“ varoval dispečer svitavského cestmistrovství Správy a údržby silnic Pardubického kraje.

Hasiči museli v Moravskoslezském kraji po půlnoci uzavřít kvůli spadlému stromu silnici I/56 spojující Ostravu s Opavou. Auta byla 11 hodin odkláněna v úseku mezi obcemi Hlučín a Markvartovice na starou cestu kolem hlučínské cihelny. Hasiči ho během dopoledne odstranili, další nakloněné stromy pokáceli. Ostatní hlavní silnice v kraji jsou sjízdné včetně severomoravské části dálnice D1, některé se zvýšenou opatrností. Na vedlejších cestách leží ujetá vrstva sněhu, na Bruntálsku a Karvinsku je místy zledovatělá do tří centimetrů. Silnice jsou kryté posypem. Rozbředlý sníh leží také na některých místních komunikacích.

Na hornatém severu Olomouckého kraje zůstává na silnicích nižších tříd ujetá vrstva sněhu ošetřená posypem. Státní komunikace jsou v Jeseníkách mokré, silničáři na nich nabádají k opatrnosti. Nesouvislá vrstva ujetého sněhu leží na krajem udržovaných silnicích i ve středních polohách na Olomoucku. Vrstva ujetého a zledovatělého sněhu je v některých místech i na silnicích nižší třídy na Prostějovsku.

Silnice Středočeského kraje jsou zčásti stále pokryty zbytky rozbředlého sněhu. Zcela holé jsou pouze dálnice.

Komunikace nižších tříd v kraji Vysočina pokrývá vrstva ujetého nebo zledovatělého sněhu. Rozbředlý sníh leží i na státních silnicích na Žďársku a Pelhřimovsku. Povrch dálnice D1 je holý a vlhký.

Také v horských oblastech Zlínského kraje leží na regionálních silnicích sníh. Podle silničářů z Valašska je jeho vrstva nesouvislá, místy je až pěticentimetrová, jinde jsou vyjeté koleje. Vozovky první třídy na Vsetínsku a nižších tříd na Kroměřížsku jsou mokré a chemicky ošetřené. Také zde by řidiči měli volit obezřetnou jízdu. Ostatní komunikace v regionu jsou holé a sjízdné bez omezení.