Olomouc chce koupit radary

Olomouc – Nákup stacionárních radarů na měření rychlosti aut připravuje olomoucká radnice. Podle primátorova náměstka Jiřího Martináka by se měly objevit především u škol, kde podle městského vedení pomohou zvýšit bezpečnost. Radary by mohly začít fungovat během půl roku, uvedl Martinák. Radnice zatím chce nakoupit čtyři nebo pět radarů.

„Cílem města není nějaké hromadné vybírání pokut. Radary by měly být nástrojem prevence. Měřená místa musí být označena, řidiči tedy vědí, že musí v daném místě zpomalit – o to radě jde,“ řekl náměstek Martinák. Radary by měly stát především u škol či nepřehledných přechodů pro chodce. „Klasickým příkladem, kde potřebujeme, aby řidiči zpomalili, je silnice u základní školy Řezníčkova v Hodolanech. Přímo naproti škole je tramvajová zastávka, silnice je tam navíc úzká,“ podotkl Martinák.

Radní zatím o nákupu měřících zařízení definitivně nerozhodli. Město však jedná s odbornou firmou, která by měla pomoci s přípravou veřejné zakázky na nákup čidel. „Pokud rada následně nákup schválí a vše půjde dobře, první radar by se mohl ve městě objevit do půl roku,“ řekl náměstek primátora.

Stacionární radary využívá již delší dobu nedaleký Prostějov. Zařízení má pronajaté od společnosti Czech Radar. Podle místostarosty Prostějova Vlastimila Uchytila ve městě díky radarům výrazně klesl počet přestupků.