Šéf ŘSD čelí v Itálii soudu kvůli srážce na sjezdovce

Praha - Šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfred Brunclík čelí v severoitalském Tiranu soudu kvůli údajnému zranění britského občana Iana Knighta během lyžování. Muž Brunclíka žaluje kvůli incidentu, který se stal v lednu 2006 na sjezdovce v Itálii. Jeden z účastníků sporu evidentně lže, protože Brunclík jakoukoli srážku popírá. Na dnešní stání místo sebe poslal právníka, prý kvůli neodkladným pracovním povinnostem. Informoval o tom server Aktuálně.cz.

Žaloba tvrdí, že Brunclík tehdy britského občana při nebezpečné jízdě na lyžích srazil k zemi a způsobil mu dvojitou zlomeninu v oblasti ramene. Brunclík však veškerá obvinění odmítá. Podle Knighta nejenže Brunclík sjížděl svah nebezpečnou rychlostí, ale po nehodě prý Britovi ani nepomohl a naopak sprostě nadával jeho snoubence.

„Jako začínající lyžař jsem pomalu jel v doprovodu své partnerky a instruktora. Náhle se vyřítil pan Brunclík, zezadu mi přejel lyže, strčil do mě a já se při pádu vážně poranil,“ cituje server Knighta. Brunclík pak podle Brita zastavil o něco níž. Když mu Knightova snoubenka vyčetla rychlou jízdu, údajně na ní křičel, „ať drží hubu“.

Brunclík tvrdí, že nikoho nezranil

Brunclík ale uvedl, že Britové dělají ze svědka obžalovaného a že nikoho nesrazil. „Byl jsem přítomen nehodě, kdy anglicky hovořící, podprůměrný lyžař nezvládl v průběhu lekce lyžování sjezd poměrně náročné sjezdovky a způsobil si zranění, kvůli kterému byl posléze ošetřen,“ řekl Aktuálně.cz generální ředitel ŘSD. V žalobě vidí zištné důvody, podle něj jde o nemorální pokus o bezdůvodné obohacení na jeho úkor.

To ale odmítá zase Knight, který byl ještě donedávna členem londýnské metropolitní policie. „Nejde mi o peníze, ale o princip. Kdyby kdokoliv udělal takovou věc u nás v Británii, byl by souzen pro těžké ublížení na zdraví. Strávil jsem dost času v nemocnicích a rok jsem byl kvůli zranění omezen ve výkonu své práce,“ uvedl.

Spor o svědky - byli vůbec na místě činu?

Podle Brunclíka je spor ryze soukromou záležitostí a nijak nesouvisí s jeho vysokou funkcí v ŘSD. Knightova partnerka Sarah Woodová ale poukazuje na svědky, kteří mají u soudu Brunclíkovi dosvědčit, že britského občana nezranil. „Jde o několik osob z české stavební branže, kteří vůbec na místě incidentu nebyli,“ tvrdí. Brunclík uvedl, že zpochybňováním jeho svědků se Britové snaží ovlivnit soudní proces. „Považuji za naprosto neuvěřitelné, že ještě před výslechem mnou navržených svědků zasahují do průběhu vlastního řízení ve zřejmé snaze skandalizovat mne a mé kolegy, kteří v kritické situaci nezpochybnitelně byli přítomni na sjezdovce,“ uvedl podle serveru.