Lesy jsou nebezpečné, kvůli oblevě padají větve i celé stromy

Hradec Králové - Kvůli hrozbě pádu stromů nesmí lidé chodit do některých lesů na východě Čech. Rozhodl o tom státní podnik Lesy České republiky, protože kvůli nynější oblevě, kdy sníh na stromech těžkne a tvoří se námraza, hrozí zřícení větví i celých stromů. Největší riziko je v borových porostech. Podnik veřejnosti doporučuje omezit vstup i do lesů v ostatních krajích. Státním lesům patří polovina lesů v zemi.

Zákaz vstupu se týká lesů lesních správ Choceň a Rychnov nad Kněžnou. Konkrétně jde o lesy ve správních obvodech obcí Holice v Čechách, Pardubice, Vysoké Mýto a Kostelec nad Orlicí. „Vzhledem k měnícím se klimatickým podmínkám mohou být zákazy vyhlášeny i v dalších lokalitách,“ uvedl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Lesy ČR veřejnosti doporučují sledovat vývěsky u vstupů do lesů nebo internetové stránky příslušných úřadů. Zákazy vstupů do lesů vyhlašují v jednotlivých lokalitách, na základě návrhů Lesů ČR či jiných správců lesů, úřady obcí s rozšířenou působností. Zákaz vstupu do městských lesů již například vyhlásily radnice v Hradci Králové a Pardubicích.

O víkendu zranil v městských lesích u Hradce Králové padající vršek borovice třiapadesátiletou lyžařku. Pro zraněnou ženu nemohla kvůli závějím přijet sanitka. Do nemocnice, kde ji čekala operace páteře a zlomené nohy, jí pomohli dva běžkaři a osmispřeží severských psů.