Majitel Gottlandu Moťovský může být prohlášen za mrtvého

Praha - Obvodní soud pro Prahu 5 dnes vyhověl žádosti ženy zmizelého majitele Gottlandu Jana Moťovského Kateřiny, aby byl její manžel prohlášen za mrtvého. Přibližně do 14 dnů vyvěsí na úřední desku vyhlášku se jménem zmizelého. Neposkytne-li do roka nikdo informaci o tom, že Moťovský žije, nebo se nepřihlásí on sám, bude podnikatel prohlášen za mrtvého. Soud zároveň stanovil opatrovníka z řad advokátů, který má Moťovského majetek spravovat do doby, než bude za mrtvého opravdu prohlášen.

Majitel Gottlandu zmizel předloni 4. srpna ve francouzské Nice, kde byl z obchodních důvodů. Žádost o prohlášení za mrtvého už projednával od loňského května Obvodní soud Prahy 1, ale nakonec rozhodl předat kauzu jinému soudu, protože pohřešovaný podle něj více pobýval v páté městské části, kde vlastnil další byt.

Bratr zmizelého podnikatele Roman Moťovský:

„Já pořád věřím, že se bratr někde objeví. Ať dobrovolně, či nedobrovolně, ale někde žije.“ 

Video Reportáž Terezy Baldové a Štěpánky Martanové
video

Reportáž Terezy Baldové a Štěpánky Martanové

Moťovský zmizel předloni 4. srpna ve francouzské Nice, kde byl z obchodních důvodů. Moťovská manžela prý naposledy viděla 2. srpna 2008 před svým odletem na dovolenou do Španělska. „S odstupem doby si myslím, že za zmizením manžela jsou peníze,“ uvedla. Její muž údajně s sebou vezl velkou sumu peněz. Zároveň Moťovská přiznala, že má s bratrem a otcem svého manžela „menší spory“ a není s nimi v kontaktu. Bratr pohřešovaného Roman Moťovský proti své švagrové vedl soudní spor, protože ho odvolala z vedení jedné ze společností, přeli se také kvůli rozprodávání majetku.

Opatrovník bude dohlížet na majetek pohřešovaného podnikatele po tu dobu, co jeho jméno bude vyvěšeno na úřední desce soudu. V případě, že se v té době nikdo neozve s informací o tom, že Moťovský žije, nebo se nepřihlásí on sám, začne už jeho majetek řešit správce dědictví.

Pokud se člověk prohlášený za mrtvého objeví, soud jen zruší rozhodnutí

„V případě, že neexistují svědci úmrtí a ta osoba například odjela na dovolenou, kde se ztratila, pak je vždycky prokazování okolností smrti složitější,“ řekl pro ČT právník Vladimír Kyzlink. Po roce soud prohlásí nezvěstného člověka za mrtvého, pak přichází na řadu běžné dědické řízení a třeba i zánik manželství. Pokud se člověk prohlášený za mrtvého přeci jen objeví živý, soud jen zruší rozsudek.

Do povědomí české veřejnosti se Moťovský dostal před téměř čtyřmi lety, když v Jevanech u Prahy otevřel muzeum Karla Gotta. Koncem loňského února ale muselo být kvůli finanční ztrátě zavřeno a v současnosti je údajně dům na prodej. Stejně tak byl vloni uzavřen pražský podnik Gott Gallery Restaurant. Společnost Moťovských si údajně nemohla dovolit platit vysoký nájem. Předloni v březnu také Jan Moťovský odkoupil soutěž krásy Miss ČR od jejího zakladatele a dlouholetého šéfa Miloslava Zapletala. I tu ale Moťovská prodala prý kvůli vysokým dluhům manžela.