Meteorologové hlásí sněžení pro celý příští týden

Praha – Zima v Česku rozhodně nepolevuje, podle meteorologů má sněžit celý příští týden, teploty se ale budou většinou držet nad nulou. Obloha zůstane zatažená, v sobotu večer může na Českomoravské vrchovině a jižní Moravě foukat silný vítr. Hustý sníh, který na konci minulého týdne zasypal republiku, přitom značně komplikoval dopravu, způsobil řadu výpadků elektřiny a několik kalamitních stavů.

Sněžení by mělo začít v neděli, podle týdenní předpovědi by pak mělo chumelit celý příští týden. „Od sobotního do nedělního večera očekáváme v polohách nad 600 metrů mimo Šumavy silnější vítr s tvorbou sněhových jazyků a závějí. V neděli v Čechách ojediněle mrznoucí srážky,“ uvádí ČHMÚ. Vítr může v nárazech dosáhnout rychlosti až 75 kilometrů za hodinu.

Nejvyšší denní teploty by se měly v následujících dnech pohybovat od -5 stupňů Celsia do nuly. V noci pak do -8, ojediněle až -12 stupňů.

Už teď je přitom v nížinách sněhová vrstva vysoká 11 až 25 centimetrů, na Pardubicku a Českomoravské vrchovině pak mezi 30 a 40 centimetry. Horské oblasti hlásí až 60 centimetrů přírodního sněhu, od minulého víkendu se však výška sněhové pokrývky snížila zhruba o pět centimetrů.