Korupce v autoškole: Policie vyšetří stovky řidičů

Velké Meziříčí (Žďársko) - Tři muži, které ve středu zadrželi žďárští kriminalisté ve Velkém Meziříčí, jsou podezřelí, že ovlivňovali výsledky závěrečných zkoušek pro získání nebo rozšíření řidičského oprávnění. Při jejich zadržení byla přítomna zásahová jednotka, protože dva pachatelé jsou legálními držiteli zbraní. Uvedla to žďárská policejní mluvčí Jana Martincová. Policisty čeká složité vyšetřování stovek lidí, kteří závěrečné zkoušky v autoškole získali nezákonným způsobem. Na případu policie spolupracuje s ministerstvem dopravy, které může rozhodnout o odebrání řidičských průkazů podezřelým nebo o jejich novém přezkoušení.

„Šlo o to, že zkušební komisař umožňoval žákům autoškoly za přítomnosti instruktora provádět vyplňování testů nezákonným způsobem,“ vysvětluje kriminalista Roman Šoukal. Jeden z mužů je zaměstnancem městského úřadu ve Velkém Meziříčí, kde pracuje jako zkušební komisař. Zbývající dva jsou učitelé autoškol, kteří mají vazbu na Velké Meziříčí.

Při prohlídce domovních i nebytových prostor policisté zajistili více než půl milionu korun. „Lze předpokládat, že se jedná o peníze, které jsou výnosem z trestné činnosti,“ uvedla mluvčí.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka

Mužům hrozí trest odnětí svobody osm a tři roky

Kriminalisté kromě peněz zajistili také známky o provedení měření emisí, registrační značky, známky o provedení technické kontroly a veškeré evidence o provozu autoškol. „Budeme zkoumat, kde osoba k těm známkám přišla, případně původ zajištěných registračních značek,“ říká k tomu Šoukal.

Zkušebního komisaře vyšetřovatelka obvinila ze spáchání trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a přijímání úplatku. Muži hrozí trest odnětí svobody až na osm let. Zbývající dva pachatelé byli obviněni z trestného činu přijímání úplatku a pomoci ke zneužívání pravomoci veřejného činitele. Hrozí jim trest odnětí svobody maximálně na tři roky.

Podnět k šetření dostala policie od vedení města

Velkomeziříčský starosta František Bradáč uvedl, že podnět k šetření dostala policie od vedení města. Zadržený zaměstnanec podle něj pracuje na městském úřadě od roku 2003. Pokud se potvrdí informace o tom, že mu již ministerstvo dopravy odebralo oprávnění zkušebního komisaře, dostane pravděpodobně výpověď pro nadbytečnost, informoval Bradáč. Na městském odboru dopravy měli toto oprávnění dva úředníci. Vyšetřovaný muž měl na starost hlavní část této činnosti, druhý úředník jen vypomáhal.

Zajištěné známky
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24