Prostějovští vojáci se možná do Afghánistánu vrátí v roce 2011

Praha - Česká armáda má ambici i v příštích letech posílit svoje jednotky v Afghánistánu. Podle ministra obrany Martina Bartáka se tam může v roce 2011 opět vrátit 601. skupina speciálních sil z Prostějova. Tato speciální jednotka teď skončila svoje rok a půl dlouhé působení v protiteroristické operaci Trvalá svoboda.

Prostějovští vojáci mají za sebou přes 200 bojových operací proti bojovníkům Talibanu. 601. skupina speciálních sil bojovala s islamisty v provincii Uruzgán. Největší střety probíhaly během loňských prezidentských voleb. „Spousta z nich jsou zahraniční bojovníci, kteří si vůbec neberou skrupule. Působí i tam, kde si to místní bojovníci nedovolí, aby neohrozili svoje rodiny,“ vysvětluje jeden z vojáků. 

Kromě bojových operací navíc české speciální síly cvičily místní afghánskou armádu. Česká republika se do operace Trvalá svoboda vojensky zapojila celkem třikrát - poprvé v roce 2004. Pokaždé v afghánských horách bojovali proti islamistům tito elitní vojáci z Prostějova. 

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka

Plán misí na letošní rok tak počítá pouze asi s dvacítkou vojáků 601. skupiny, kteří budou chránit český zastupitelský úřad v Kábulu. S dalším bojovým nasazením speciální jednotky se počítá zřejmě v polovině roku 2011. V Afghánistánu letos budou působit provinční rekonstrukční tým v provincii Lógar, vrtulníková jednotka na základně Šarana v provincii Paktika a třetí armádní kontingent na letišti KAIA v Kábulu. 

Vojáky vyznamenal ministr obrany

Ministr obrany Martin Barták dnes v Prostějově vyznamenal příslušníky pátého kontingentu 601. skupiny speciálních sil, kteří se koncem minulého roku vrátili z mise v Afghánistánu. Dva lidé obdrželi Kříž obrany státu a dalších osm lidí Záslužný kříž ministra obrany. Všichni vojáci pak dostali Medaili za službu v bojové misi. Slavnostní akce se zúčastnil i premiér Jan Fischer.   

Barták v projevu ocenil profesionalitu a zodpovědnost příslušníků kontingentu. „Takhle si představuji důstojné splnění mise svrchované České republiky v rámci mezinárodního společenství,“ řekl. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek podotkl, že bezpečnost Česka je závislá na bezpečnosti ostatních částí světa. „Proto se účastníme zahraničních misí,“ uvedl.