Pozor na vítr a sněhové jazyky, varují meteorologové

Praha – Česko dnes zasáhne silný vítr, který bude mít v nárazech na horách až sílu vichřice. Cestování budou řidičům po celé republice od dnešního večera až do nedělního poledne komplikovat sněhové jazyky a na východě Čech a na horách se budou tvořit závěje. Varovali před tím dnes meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu. Během neděle a noci na pondělí pak napadne na většině území čtyři až deset centimetrů nového sněhu, v Čechách se při ojedinělých mrznoucích srážkách bude tvořit ledovka.

Silná námraza a vítr mohou lámat větve stromů, ohýbat stožáry, trhat dráty elektrických vedení a komunikačních rozvodů a narušit dodávky elektřiny. Sněhové jazyky se dají čekat hlavně na severu a východě Čech a na Moravě v polohách od 400 metrů. Závěje se budou vyskytovat v Pardubickém kraji a na Vysočině od 600 metrů výš, na horách na severu země od 1000 metrů nad mořem. Řidičům tak meteorologové radí nevyjíždět bez zimní výbavy a při cestách do hor nazout i sněhové řetězy.

Vítr bude nejsilnější v druhé polovině noci na neděli, kdy na hřebenech Jeseníků dosáhne v nárazech rychlosti kolem 110 kilometrů za hodinu, v ostatních horských oblastech na severu a také na Českomoravské vrchovině až 90 kilometrů za hodinu. Na horách je proto třeba omezit horské túry a nevydávat se do hřebenových partií, uvedli meteorologové.

Video Telefonát Jana Šrámka z ČHMÚ
video

Telefonát Jana Šrámka z ČHMÚ