Radikálové protestovali proti zadržování stoupenců krajní pravice

Praha - Přes tři desítky příznivců krajní pravice se dnes ve 14:00 sešly ve spodní části Václavského náměstí u stanice metra Můstek. Podle serveru odpor.org sem stoupenci přišli vyjádřit nesouhlas s tím, že jsou radikálové „protiprávně drženi ve vazebních věznicích“. Protest byl klidný, dohlíželo na něj několik policistů. S projevem na akci nikdo nevystoupil, extremisté si nepřinesli transparenty ani neskandovali žádná hesla. Zhruba po 20 minutách se pravicoví radikálové rozešli. Radikálové protestovali také proti policejním akcím zaměřeným na příznivce krajní pravice. Poslední zásah proti nim policisté uskutečnili ve středu.

Tehdy zadrželi tři lidi, které následně obvinili z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Jednoho navrhli umístit do vazby. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zasahovali v Praze, Brně, Jihlavě a ve Světlé nad Sázavou. Středeční akce byla pokračováním policejních zásahů z loňského října. Při nich kriminalisté zadrželi na celém území České republiky 24 extremistů, z nichž poté většinu také obvinili z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

Dva lidé, předseda pražské organizace Dělnické strany (DS) Patrik Vondrák a členka strany Michaela Dupová, skončili ve vazbě. Podle policie se podíleli na výrobě a distribuci materiálů propagujících neregistrované extremistické hnutí Národní odpor a jeho ženskou odnož Resistance Women Unity. "Důvody k policejním raziím byly zejména vylepování letáků a nálepek, podpora vězňů, organizace hudebních akcí a hlavně členství v DS.

Tento týden již radikálové demonstrovali podruhé

Všechny tyto důvody shledáváme jako absurdní a v demokratickém státě zcela nelogické," uvedli radikálové v pozvánce na dnešní demonstraci, kterou umístili na webu, s nímž je spojován právě Národní odpor. Kvůli poslednímu z policejních zásahů se sešla skupina asi 15 stoupenců krajní pravice již ve středu v pražské Husově ulici. Všichni se pak přesunuli před sídlo policie v Bartolomějské ulici. K přítomným tam promluvil Jiří Bunda, který je údajně jednou z předních postav Autonomních nacionalistů.