Lidé se dnes scházeli u Palachova hrobu - upálil se před 41 lety

Praha - Asi tři desítky lidí se sešly před hrobem Jana Palacha na Olšanských hřbitovech. Dnes je to na den přesně 41 let od jeho sebevraždy na protest proti sovětskému vpádu do tehdejšího Československa. Tehdy dvacetiletý Palach se upálil 16. ledna 1969 v horní části Václavského náměstí. Zemřel o tři dny později ve vinohradské nemocnici. Jeho pohřeb 25. ledna 1969 se stal obrovskou celonárodní manifestací. Zúčastnily se ho tisíce lidí. Palachovo sebeupálení spustilo vlnu podobných sebevražd v mnoha státech bývalého sovětského bloku.

„U nás vždycky byl symbol odporu Československa vůči invazi. Je to důkaz, že skutečný odpor nemusí být násilný – není třeba páchat další zlo,“ prohlásil filolog Giorgio Cadoni, kterého postava Jana Palacha uchvátila. Lidé, kteří se zúčastnili Palachova pohřbu, často ještě viděli naději. „Mysleli jsme, že ještě máme šanci klást nastupujícímu režimu nějaký odpor. Věřili jsme, že se v těch idejích roku 68 stále ještě dá pokračovat,“ tvrdí Ivo Kravák ze Společnosti Jana Palacha.

V lednu 1989 několikadenní demonstrace známá jako Palachův týden předznamenala začátek konce komunistického režimu. „Jan Palach je svým způsobem takovým nedostižným morálním vzorem a měl by v naší společnosti v každém případě být připomínán,“ míní Jaroslava Čajová, organizátorka piety. Příští týden v úterý připomene výročí smrti Jana Palacha rovněž Asociace českých filmových klubů. V pražském kině Aero uvede dokumentární film Tryzna z roku 1969.

Video Reportáž Venduly Vránové
video

Reportáž Venduly Vránové