Česko už zase zasypává sníh

Pardubice - Vrstva nového sněhu komplikuje situaci na českých silnicích. Většina z nich je zatím sjízdná se zvýšenou opatrností. Na řadě míst je rovněž snížená viditelnost. Kvůli silnému větru se převážně v horských oblastech tvoří sněhové jazyky a závěje. Na hřebenech Beskyd a Jeseníků byla naměřena rychlost větru přes 120 kilometrů za hodinu. Na dálnicích je sníh rozbředlý po chemickém ošetření. Vlaky nejezdí na trase Žďárec u Skutče – Polička na Pardubicku.V kraji je uzavřeno sedm úseků silnic, nejvíce na Chrudimsku. Od rána napadlo na Chrudimsku a Pardubicku sedm centimetrů sněhu. Odpoledne začalo sněžit na Svitavsku a Orlickoústecku.  V odpoledních hodinách hrozí námraza.

Silničáři hlásí na Pardubicku uzavření dvou silnic třetích tříd. Jsou zde téměř metrové závěje a technika sem nemůže kvůli tomu, že sem řidiči během noci odstavili svá auta. Nasazeny jsou i sněžné frézy. Fouká zde navíc silný vítr, který žene sníh z polí zpět na silnice. Řidiči by rovněž měli dávat pozor na popadané stromy. Hlavní východočeské tahy jsou sjízdné, pouze na některých místech by se mohly tvořit sněhové jazyky.

Sněžit by dnes mělo po celý den

Video Rozhovor s Janem Šrámkem
video

Rozhovor s Janem Šrámkem

Rozhovor s Janem Šrámkem

zpr:10:00, 17.1.2010

Česko je znovu pod sněhem

V současné době sněží na většině území Čech. Nejintenzivněji v Polabí, na Pardubicku a také ve východních Čechách. V Čechách napadlo od rána již od 2 do 5 centimetrů sněhu. „Na Moravě a ve Slezsku je sněžení jen výjimečné,“ řekl Jan Šrámek, meteorolog z ČHMÚ. Podle něj bude sněžení pokračovat po celý dnešní den. „Očekáváme, že by mělo napadnout od 4 do 10 centimetrů nového sněhu,“ dodal Šrámek. Na východě Čech by mělo více sněžit až ve večerních hodinách.

Na některých cestách se od rána tvořily závěje, doporučuje se proto zimní výbava a při cestách do hor i sněhové řetězy. Pro Moravskoslezský, Pardubický a Královéhradecký kraj platí varování před sněhovými jazyky. Hlavní tahy v Praze jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, silničáři rána odstraňují nově napadaný sníh. V ulicích metropole je v tutu chvíli 73 sypačů.

Odpoledne hrozí možnost námrazy

Silničáři vyzývají řidiče k obezřetnosti zejména v odpolední hodinách, kdy se má oteplit, což způsobí, že začne padat mrznoucí sníh. „Hrozí, že vozovky budou velmi kluzké. Podle předpovědi má napadnout asi deset centimetrů nového sněhu, to se už z větší části vyplnilo,“ sdělil ČTK mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek. Mluvčí Dopravních podniků Praha Ondřej Pečený uvedl, že pražská hromadná doprava zatím funguje bez problémů. Poruchovost na energetické síti je rovněž na běžné úrovni, řekl mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Situaci zhoršují popadané stromy a uvízlá auta

Hasiči od rána vyjížděli k více než třem desítkám událostí. Jde především o zapadlá auta a popadané stromy. Na Hlinecku například uvázla v noci na sedm hodin sanitka, která jela pro dusící se dítě. „Nakonec pro dítě přijeli hasiči, kteří je sedm kilometrů odnesli pěšky k dalšímu záchrannému vozu. Terén je tam úplně nepřístupný,“ řekl vedoucí lékař krajské zdravotnické záchranné služby Otomar Kušička. Sanitka, která nemohla vyjet, musely vytáhnout dva traktory.