Česko je připraveno pomáhat Haiti nyní i v budoucnu

Praha - Česká republika je připravena na pomoc Haiti schválit dalších 10 milionů korun. Zároveň je připravena poskytnout týmy hasičů, policistů, lékařů i armádních specialistů, kteří by pomáhali zmírnit následky ničivého zemětřesení. V dnešních Otázkách Václava Moravce (OVM) to uvedl ministr zahraničí Jan Kohout. Česko ovšem s vysláním lidí i humanitární pomoci musí počkat, až si to vyžádají mezinárodní koordinátoři, například OSN, NATO či EU.

České ministerstvo zahraničí už uvolnilo 5 milionů korun, o dalších 10 milionech bude v pondělí rozhodovat kabinet. Podle Kohouta schválené peníze putují na Haiti prostřednictvím UNICEF, které má v rámci systému OSN na starosti pitnou vodu a kanalizaci. Pokud vláda navýšení prostředků schválí, budou mít podobu kreditu, který může být postupně uvolňován a využíván podle potřeby. „Myslím si ale, že 15 miliony pomoc nekončí. Haiti bude potřebovat pomoc dlouhodobou, zejména s rekonstrukcí,“ dodal Kohout.

Připravena k okamžité pomoci je i česká armáda, dokonce byly připraveny ke startu i vojenské letouny. Podle ministra obrany Martina Bartáka však mezinárodní společenství požádalo český generální štáb, aby vlastní letadla nevysílal, neboť letiště v Port-au-Prince je přetížené. Koordinovat pomoc z mnoha zdrojů je na Haiti obtížné, zvláště s ohledem na nefungující infrastrukturu a chaotickou místní vládu. Důležité je dodat lidem nejdříve pitnou vodu, základní potraviny a léky.

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce

Otázky Václava Moravce

Témata, o kterých se začne mluvit

Reportáž a vstup Michala Kubala

Na ostrově chybí prakticky jakákoli těžká technika, která by mohla účinně odstraňovat trosky budov a pomoci s vyprošťováním zasypaných lidí. Po pěti dnech je ale šance na jejich přežití minimální, byť výjimkou byla například žena, která přežila v sutinách 100 hodin. S potřebnou technikou pomáhají zejména Američané, česká strana nabízí například hasiče, lékaře, chemiky i materiální pomoc. „Jde ale zejména o to, o co budeme požádáni. Zkušenosti našich lidí jsou bohaté, čekáme jen na žádost mezinárodních koordinátorů,“ uvedl v OVM Barták.

Pomáhat musíme dlouhodobě, i když zájem opadne

Peníze na Haiti posílá nejen vláda, ale i Češi prostřednictvím humanitárních organizací. Přímými platbami nebo pomocí poslaných darovacích SMS už vybrali více jak 10 milionů korun. Olomoucká Arcidiecézní charita zatím vybrala 2,7 milionu korun, Adra skoro 3 miliony a Člověk v tísni 6 milionů. Z jeho konta už bylo také prvních 2,5 milionu použito na nejzákladnější věci, které Haiťané postrádají.

Ministr Kohout v Otázkách upozornil, že sice média přestanou o Haiti za několik týdnů informovat, ale pomoc bude země potřebovat několik let. Proto vláda počítá s dlouhodobou pomocí, včetně vyslání rekonstrukčních týmů a výcvikem zdecimované policie, vojáků nebo lékařského personálu. Haiti je jednou z nejchudších zemí světa, a proto je otázkou, jak se podaří její fungování obnovit. Země se zmítá v chaosu, nefunguje vláda ani bezpečnostní složky, každý je odkázán sám na sebe nebo zahraniční pomoc. Ta však nepřichází tak rychle, jak by si Haiťané přáli.

POMOC PRO HAITI:

Člověk v tísni
dárcovská SMS ve tvaru: DMS SOSHAITI na číslo 87777
nebo přispívat na účet 4095 4095/0300

Charita ČR
dárcovská SMS ve tvaru: DMS HAITI na číslo 87777
nebo přispívat na účet 35-1868350237/0100

ADRA
dárcovská SMS ve tvaru: DMS ADRA na číslo 87777
nebo přispívat na účet 4028 4028/0300

Lékaři bez hranic
přispívat na účet 210 10 50 700/ 2700, v. s. 111

Český výbor pro UNICEF
dárcovská SMS ve tvaru: DMS UNICEF na číslo 87777
přispívat na účet 11771177/0300, v.s. 800