Topolánek nevylučuje možnost sestavení velké koalice

Praha - Regionální pantátové ODS vysekávají do lodi díru, řekl dnes předseda občanských demokratů Mirek Topolánek. Reagoval tak na výrok pražského primátora Pavla Béma, že je kapitánem potápějící se lodi. V diskusním pořadu Partie v televizi Prima také připustil velkou koalici mezi ODS a ČSSD po jarních volbách. Byla by to ale podle něj havarijní situace, kterou si nepřeje. Účastnili by se jí podle Topolánka jiní než současní straničtí lídři. Předseda občanských demokratů také zopakoval, že pokud ODS prohraje jarní parlamentní volby, odejde z postu šéfa strany.

Za regionální pantáty označil Topolánek své kritiky z ODS. Nepřímo tak pojmenoval především pražského primátora Pavla Béma, který proti němu neúspěšně kandidoval v boji o post předsedy strany. „Dobře se mluví o potápějící se lodi, když přesně ty regiony pod čarou ponoru vysekávají díru,“ řekl Topolánek. Narážel tak i na údajně klesající preference pražské ODS.  Uvedl, že sčítá hlasy stran, se kterými by mohl po volbách sestavit vládu a stát se opět premiérem. „Já preference nepočítám jako ODS a ČSSD, jako souboj dvou gigantů. Sčítám preference. Je tu koalice odpovědných a koalice populistů.“

Velká koalice je možná - ale asi s jinými lídry

Velká koalice se sociální demokracií by se Topolánkovi nelíbila, ale nevyloučil ji. „Pokud nebude žádná jiná varianta, tak politici musí skousnout zuby. Možná půjdou do takové sestavy personálně jiní lídři. Ale je to havárie, není to standardní řešení,“ řekl. Velkou koalici v listopadu připustil i předseda ČSSD Jiří Paroubek. V případě opakování volebního patu by podle něj byla lepší, než založit příští kabinet na politických přeběhlících. I on uvedl, že by ve vládě měli být jiní politici.

Nedovedl by si v ní představit Topolánka nebo místopředsedu ODS Ivana Langera, stejně jako by si podle Paroubka oni nedovedli představit ve vládě jeho. Topolánek dále řekl, že existuje mediální záměr útočit na ODS a ČSSD a vytvářet prostor pro menší subjekty, aby politická scéna byla pestřejší. To podle něj vede k rozdrobeným koalicím a neschopnosti mít většinu. „Útok na ty dvě strany je celkem zřetelný,“ dodal předseda ODS.

Ivan Langer
Ivan Langer