Na Pardubicku je uzavřeno sedm úseků silnic

Pardubice - V Pardubickém kraji je uzavřeno sedm úseků silnic, nejvíc na Chrudimsku. Vlivem silného větru se tvoří sněhové jazyky a na horách závěje. Od rána napadlo na Chrudimsku a Pardubicku sedm centimetrů sněhu. Odpoledne začalo sněžit na Svitavsku a Orlickoústecku. Cestáři museli uzavřít na Chrudimsku silnici v úseku Pokřikov-Oldřetice a křižovatku u Oldřetic, dále pak úsek Česká Rybná - Rychnov a Česká Rybná - Proseč. Krátkodobě jsou neprůjezdné také komunikace mezi Libkovem a Mezisvětí, Českou Lhoticí a Hradištěm, Prosečí a obcí Prosíčka. Na Orlickoústecku je neprůjezdná vozovka v úseku Výprachtice - Valteřice. Na Svitavsku je dočasně neprůjezdná silnice v úseku Újezdec - Cerekvice nad Loučnou a Gajer-Mendryka. Silnice chtějí cestáři otevřít v pondělí odpoledne.

„Snažíme se všechny cesty vyčistit, aby lidé mohli jet v pondělí ráno v pohodě do práce,“ řekl Marian Cvrkal ze Správy a údržby silnic Pardubického kraje. Fronta nyní přichází na Orlickoústecko a Svitavsko, ale ne už tak silná. „Napadne tak pět centimetrů sněhu,“ míní Cvrkal. Nadále trvá uzavírka kvůli polomům mezi Rabštejnskou Lhotou a Čejkovicemi. 

Na Hlinecku uvázla v noci sanitka - musely ji vytáhnout traktory

Video Česko je opět pod sněhem
video

Česko je opět pod sněhem

Hasiči od rána vyjížděli k více než třem desítkám událostí. Jde především o zapadlá auta a popadané stromy. Na Hlinecku například uvázla v noci na sedm hodin sanitka, která jela pro dusící se dítě. „Nakonec pro dítě přijeli hasiči, kteří je sedm kilometrů nesli pěšky k dalšímu záchrannému vozu. Terén je tam úplně nepřístupný,“ konstatoval vedoucí lékař krajské zdravotnické záchranné služby Otomar Kušička.

Hasiči dítě zabalili do deky, aby neprochladlo, a předali zdravotníkům. Sanitku, která nemohla vyjet, musely vytáhnout dva traktory. „Hasiči vyprošťují jedno auto za druhým. Zejména se jedná o osobní vozidla, kamiony, sypače, ale také sanitní vozy,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. Podle krajského operačního důstojníka policie zatím nedošlo k vážnějším dopravním nehodám. Cestáři odklízejí sníh od časného rána a povolali externí posily. V terénu mají 220 vozidel, sypače i pluhy, řekl Cvrkal.