Respekt: Aféra kolem podezřelého tendru ČSÚ pokračuje

Praha - Zítřejší vydání časopisu Respekt se znovu věnuje závažným podezřením kolem půlmiliardového tendru na počítačový systém pro Český statistický úřad. Nová zjištění se týkají práce výběrové komise a okolností výběru. Soutěž vyhrála společnost Hewlett-Packard. Policie se výběrovým řízením začala zabývat poté, co ho za zmanipulované označil Vladimír Kovář, jehož firma Unicorn v něm neuspěla.

Málo odborníků v komisi, nedodržení zadání a koordinátor bez zkušeností s tendry. Indicie, které podle Respektu naznačují, že půlmiliardová zakázka pro statistiky nemusí být v pořádku. V komisi například nebyli všichni odborníci na technické parametry soutěže. „Je tam například paní, která se zabývá demografií, tudíž dost těžko dokáže posoudit tuto softwarovou zakázku,“ říká Ondřej Kundra z Respektu.

Místopředseda úřadu, který měl zakázku na starost, to ale odmítá. „Jsou to lidi, kteří působí v oblasti akademické obce. Najít člověka, který je špičkovým odborníkem, není v IT firmě a v poslední době tam nebyl, je poněkud problematické,“ vysvětluje místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal.

Video Reportáž Jana Osúcha
video

Reportáž Jana Osúcha

Podle zjištění Respektu měla navíc komise na posouzení nabídky společností Hewlett-Packard a Unicorn čtyři týdny. Aby stihli její členové 800stránkové svazky prostudovat, průvodce hodnocením a předhodnocení jim připravil Radek Holiš, odborník najatý koordinátorem tendru. Před čtyřmi lety však pracoval ve firmě budoucího vítěze.

Holiše si najala advokátní kancelář Karla Fišera, která u soutěže pro statistický úřad od začátku asistovala. A to je další pochybnost. Podle Respektu nemá kancelář s tendry velké zkušenosti. Vítězná firma navíc údajně nesplnila podmínku zadání, protože včas nedodala kopii nabídky i v elektronické podobě.

„Podle informací a materiálů, které máme k dispozici, to Hewlett-Packard dával do elektronické podoby až dvanáct dní poté, co byla zakázka uzavřena,“ tvrdí Kundra. „Při takzvaném otevírání nabídek tam ta cédéčka byla. A nikdo pak na ně už nesahal v tom smyslu, že by tam něco doplňoval,“ oponuje Drápal. Úřad trvá na tom, že soutěž byla v pořádku, a čeká na výsledky šetření policie a antimonopolního úřadu.