Topolánek chce ODS vyčistit od černých duší

Praha - Předseda ODS Mirek Topolánek chce na zítřejším jednání výkonné rady prosadit nová pravidla vnitřního fungování strany, kterými hodlá ODS razantně vyčistit od tzv. černých duší a tedy nefér pozic některých vlivných členů. A předem varuje, že pokud ODS na jeho návrh nepřistoupí, ztratí veškerou důvěryhodnost.

Nabírání černých duší v regionech způsobuje podle Topolánka čím dál více problémů. Děje se to hlavně v Ústeckém kraji. V Mostě nedávný nábor podle předsedy úplně paralyzoval místní buňku. Na výkonné radě proto Topolánek navrhne krajní řešení - mosteckou buňku zrušit.

Topolánek chce ale také prosadit změnu vnitrostranických pravidel pro počty delegátů na stranický kongres. Zatímco teď platí, že čím víc členů, tím víc delegátů a také větší možnost  ovlivnit volbu vedení, nově by každý okres měl standardně jen jednoho až dva delegáty. Další pak by mohl získat podle úspěšnosti ve volbách do sněmovny. „Pokud se strana bude bouřit, říká si o velký problém, protože žádná strana tady nemusí být na věky,“ tvrdí Topolánek.

Video Reportáž Markéty Bočkové a Lukáše Dolanského
video

Reportáž Markéty Bočkové a Lukáše Dolanského

ODS ale není jedinou stranou, která řeší problém s černými dušemi. Změnu pravidel chystají také sociální demokraté, kteří mají také zkušenost z Ústecka. Nedávno se v Bílině do strany v jeden den přihlásilo na sto lidí. V Děčíně zase nové členy lákal místní podnikatel na jízdu luxusní limuzínou. „Musíme se obránit, abychom nedopadli jako ODS. Máme návrh na členství na zkoušku,“ říká poslanec Jeroným Tejc.

Vedení ČSSD i ODS ale boj s falešnými nábory členů nebudou mít jednoduchý. Jde totiž i o střet stranických centrál s kraji. Mirek Topolánek to přirovnal ke stavu, kdy regionální pantátové vysekávají díru do lodi, na které je kapitánem.