Pod vlaky loni zahynulo 219 lidí

Praha – Lidí, kteří vkročili nebo vjeli pod vlak a nepřežili srážku s ním, loni drobně ubylo. Přesto stála srážka s drážním vozidlem život 219 lidí a zranilo se dalších 717 lidí. Podle náměstka generálního inspektora Drážní inspekce Jana Kučery loni zahynulo nejméně lidí od roku 2003, zároveň loni vyšetřovala inspekce nejméně nehod od roku 2004, naopak zranění utrpěl druhý nejvyšší počet lidí od roku 2003.

Zhruba pětina obětí nehod na železnici zahynula na přejezdech – bylo jich 37. Dalších 87 lidí utrpělo při srážkách na přejezdech zranění. Podle Drážní inspekce byli ve všech případech viníky nehody lidé, kteří pod vlak na přejezdu vjeli či vstoupili. V jednom případě nesl spoluvinu také provozovatel dráhy, který nezastavil dopravu poté, co ho policie upozornila na auto, které uvázlo na přejezdu.

Nejvíce z 227 nehod na přejezdech se stalo na kříženích bez závor, ale s výstražnými světly. Došlo na nich ke 108 haváriím, při nichž přišlo o život 23 lidí a dalších 54 bylo zraněno. Na přejezdech pouze s výstražným křížem se stalo 103 nehod, při nichž zahynulo devět osob a 30 bylo zraněno. Devětkrát vlaky havarovaly také na přejezdech se závorami. Přitom zemřelo pět lidí a tři byli zraněni.

Nejtragičtější následky měla kolize vlaku s osobním autem na přejezdu mezi Horní Planou a Černou v Pošumaví. Zemřeli při ní dva lidé, další dva byli zraněni.

Na dalších místech na tratích srazily vlaky 246 lidí, z nichž 174 zemřelo a 72 utrpělo zranění. Také v těchto případech nesli podle inspektora Kučery ve většině případů vinu na nehodě lidé, kteří šli po kolejích, když přijížděl vlak.

Jedna z nejhorších nehod stála život dvě děti, které se ocitly na kolejích v Brně-Komárově v době, kdy jel rychlík. Obě děti zemřely.