Topolánek chce manželce přenechat společný majetek

Praha - U Obvodního soudu pro Prahu 6 dnes začalo rozvodové řízení předsedy ODS Mirka Topolánka a jeho manželky Pavly. Soudkyně jednání po chvíli odročila na únor, a to na přání obou stran, které se chtějí předem dohodnout na majetkovém vypořádání. Podle Topolánkova právníka Milana Jebavého nabídl politik manželce, že jí přenechá movitý i nemovitý majetek. Ani jeden z manželů Topolánkových se dnes k soudu nedostavil.

„Klienti se pokoušejí o nesporný rozvod a uzavření dohody,“ řekla právnička Topolánkové Hana Neštická. Podle Jebavého by dělení majetku mělo být bezproblémové. Topolánek chce prý své ženě přenechat byt na pražských Hradčanech i chatu. „Rozhodl se, že jí ponechá veškerý nemovitý majetek a v podstatě už jí nechal i veškerý movitý majetek,“ řekl právník. Pokud by podle něho existoval nějaký problém, pak jedině ze strany Topolánkové.

Ani Neštická však neočekává zádrhele. Podle ní se dohodu zatím nepodařilo uzavřít pravděpodobně proto, že je předseda ODS časově značně vytížen. Žádost o rozvod byla podle ní podána 30. listopadu loňského roku a soud nařídil jednání velmi záhy.

Topolánek se k rozvodu nehodlá vyjadřovat - je to podle něj soukromá věc

Šéf ODS dnes novinářům řekl, že rozvod je soukromá věc, ke které se nebude vyjadřovat. Reagoval tak na dotaz, zda jsou pravdivé spekulace médií, podle nichž jako předseda vlády dal své ženě v souvislosti s rozvodem velkorysou nabídku, kterou nyní nemůže naplnit. „Žádnou veřejnou nabídku jsem neučinil,“ dodal.

Rozvodové řízení, které Topolánek avizoval již před Vánoci, se konalo s vyloučením veřejnosti. Jebavý uvedl, že Topolánkovi se předem dohodli na společné výchově dětí bez určení výživného. Se svou manželkou má předseda ODS sedmnáctiletého syna Tomáše a dvě dospělé dcery, třicetiletou Petru a šestadvacetiletou Janu.

Rozvod by mohl poškodit ODS ve volbách

Bývalý premiér žije oficiálně od roku 2007 s místopředsedkyní Poslanecké sněmovny Lucií Talmanovou, v červenci téhož roku se jim narodil syn Nicolas. Jejich poměr vyšel v bulvárním tisku najevo už v červnu 2006. Média spekulují, že složité rozvodové řízení by mohlo poškodit Topolánkovy občanské demokraty v jarních volbách do Poslanecké sněmovny a sebrat jim hlasy především konzervativních voličů. Podle Jebavého se chtějí manželé společně o všem dohodnout tak, aby byl rozvod před soudem nesporný.

Na dělení společného jmění mají Topolánkovi tři roky. Pokud by se do té doby nedomluvili nebo nevypořádali u soudu, rozdělil by se nemovitý majetek napůl. Topolánek s manželkou vlastní byt na pražských Hradčanech, na který stále splácí hypotéku. Rozvodové řízení bude pokračovat 22. února.