Vláda pošle Haiti celkem 20 milionů

Praha - Vláda Jana Fischera dnes schválila celkovou pomoc pro zemětřesením postižené Haiti ve výši 20 milionů korun. K pěti milionům, které už minulý týden uvolnilo ministerstvo zahraničí, přibylo 10 milionů z vládní rozpočtové rezervy a pět milionů z rozpočtu ministerstva obrany. Ministr zahraničí Jan Kohout navíc předpokládá, že po první fázi pomoci pošle Česko na Haiti i několik lékařských týmů. V rekonstrukční části, která bude trvat ještě několik let, bude na Haiti mířit část české rozvojové pomoci. Pomoc posílají i české humanitární organizace. Podle dnešních údajů vybraly pro oběti zemětřesení už 15 milionů korun.

„Je třeba si uvědomit, že to, k čemu došlo na Haiti, není standardní přírodní katastrofa,“ prohlásil Kohout. Podle něj nebyla zničena jen dopravní infrastruktura, ale došlo ke kolapsům celé státní správy a země se o sebe nedokáže postarat. Podle pátečního vyjádření náměstkyně ministra Heleny Bambasové Česko pošle na Haiti peníze, protože posílat materiální pomoc by se kvůli vzdálenosti nevyplatilo. Pomoc chce Česko poskytovat prostřednictvím organizací, které na místě působí, protože na Haiti nemá vlastní zastoupení. Peníze by měly směřovat na zajištění potravin, lékařské péče a pitné vody pro přeživší.

Ministr obrany Martin Barták avizoval, že v případě žádosti z haitské strany je ministerstvo připraveno vyslat své specialisty. Šlo by o mobilní tým zdravotníků nebo biologický tým, který by mohl být využit při zjišťování kontaminovaných zdrojů pitné vody. Vzhledem k bezpečnostní situaci je podle Bartáka možné poslat do oblasti i 30 vojenských policistů.

Video TK po jednání vlády
video

TK po jednání vlády

Úterní zemětřesení si podle odhadů haitské vlády vyžádalo 100 000 až 200 000 mrtvých. Mnozí ze statisíců lidí stále čekají na pomoc, kterou lze kvůli poničené infrastruktuře distribuovat jen velmi pomalu. Pomoci se snaží mnoho zemí a mezinárodních humanitárních organizací. Jen USA mají v zemi už několik tisíc vojáků a přislíbily Haiti pomoc v rozsahu 100 milionů dolarů (1,8 miliardy korun).