ČSSD podporuje institut korunního svědka, což znamená podle sociálního demokrata Petra Hulinského úplné zastavení trestního stíhání obviněného, jestliže podá svědectví, které významně přispěje k objasnění organizované kriminality. Bublan je přesvědčen, že ve sněmovně se podaří nalézt jeho vhodnou podobu, aby nebyl zneužíván. Podle Bublana se musí zavést i protikorupční agent. Podle Hulinského nesmí jít o agenta provokatéra. Protikorupční agent může pouze předstírat zájem podílet se na trestném činu, ale nesmí k němu provokovat.
František Bublan:
„Protikorupční opatření nesmí být pouze nějaké jednotlivosti, ale musí to být plošný až kobercový nálet, abychom nezůstali pouze u korupční linky, ale nastolili celou řadu opatření, která by tento jev ze společnosti vymýtila.“

Brífink ČSSD k protikorupčním opatřením
Sociální demokracie má podle Bublana připravenou celou řadu dalších vlastních protikorupčních opatření. Patří k nim například specializovaný senát, který by vznikl u vyššího soudu nebo zvláštní útvar při vrchním státním zastupitelství, k jehož kompetenci by patřilo stíhání korupce. Zabývat se chce i zabavováním nevysvětlitelných příjmů, trestní odpovědností právnických osob, posílením role Nejvyššího kontrolního úřadu a protikorupčním vzděláváním nejen politiků, ale i státních zaměstnanců.
Topolánek: Pecinův balíček je předvolebním populismem
Bublan uvedl, že sociální demokraté budou ve sněmovně hlasovat i pro omezení lobbingu a zrušení akcií na doručitele. „Doufám, že ODS, která chce také bojovat proti korupci, nám tyto dva zákony podpoří.“ Pro boj s korupcí podle Bublana ale nestačí jen zákony a policie. Zapojit se do něj musí celá státní správa, celá společnost včetně nevládních organizací.
Podle Topolánka je ale Pecinův balíček předvolebním populismem, případné rozšíření odposlechů dokonce krokem zpět. Pochybnosti má o protikorupčním agentovi. Pecinův návrh chápe na rozdíl od ČSSD jako posun k agentovi provokatérovi. Institut korunního svědka šéf ODS naopak označil za standardní prostředek v boji s organizovaným zločinem. Návrh podle něj ale vyžaduje širší diskusi, než jakou mu věnovala vláda.
Jiří Paroubek k návrhům ODS:
„O tom, že o boji proti korupci hovoří představitel strany, která je ve veřejnosti vnímaná jako synonymum korupce, o tom už snad ani nemá smysl hovořit.“
Topolánkova vláda schválila strategii boje proti korupci v listopadu 2006. „Myslím, že se tam objevila převážná většina věcí, které jsme ještě připravovali my… Nic z těchto věcí se nesplnilo s výjimkou jediné, protikorupční linky na ministerstvu vnitra. No a ta funguje opravdu velmi sporadicky,“ uvedl Paroubek.
Paroubek: Velká koalice je jen akademická teorie
Velká koalice ODS a ČSSD po nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny je podle Paroubka v českém prostředí zcela nepravděpodobná a možná jen v krajním případě: „Je to jen akademická teorie.“ Velkou koalici po květnových volbách připustil v neděli šéf ODS Mirek Topolánek, ovšem jen jako havárii, kterou si nepřeje a které by se neúčastnil. Žádný průzkum veřejného mínění v současné době podle Paroubka nenasvědčuje tomu, že bude výsledek květnových parlamentních voleb nerozhodný: „O velké koalici pravicoví politici a novináři hovoří jen tehdy, když sociální demokracie má velký předstih v průzkumech.“