Bublan: Protikorupční opatření musí mít charakter kobercového náletu

Praha - Sociální demokracie podle svého stínového ministra vnitra Františka Bublana ve sněmovně podpoří protikorupční balíček ministra vnitra Martina Peciny, který přijala vláda. Co se nepodaří schválit do voleb, to sociální demokracie určitě podpoří po nich, dodal na dnešní tiskové konferenci. Šéf ODS Mirek Topolánek naopak považuje protikorupční balíček za nesystémový, umělý a v některých ohledech diskutabilní.

ČSSD podporuje institut korunního svědka, což znamená podle sociálního demokrata Petra Hulinského úplné zastavení trestního stíhání obviněného, jestliže podá svědectví, které významně přispěje k objasnění organizované kriminality. Bublan je přesvědčen, že ve sněmovně se podaří nalézt jeho vhodnou podobu, aby nebyl zneužíván. Podle Bublana se musí zavést i protikorupční agent. Podle Hulinského nesmí jít o agenta provokatéra. Protikorupční agent může pouze předstírat zájem podílet se na trestném činu, ale nesmí k němu provokovat.

František Bublan:

„Protikorupční opatření nesmí být pouze nějaké jednotlivosti, ale musí to být plošný až kobercový nálet, abychom nezůstali pouze u korupční linky, ale nastolili celou řadu opatření, která by tento jev ze společnosti vymýtila.“

Video Brífink ČSSD k protikorupčním opatřením
video

Brífink ČSSD k protikorupčním opatřením

Sociální demokracie má podle Bublana připravenou celou řadu dalších vlastních protikorupčních opatření. Patří k nim například specializovaný senát, který by vznikl u vyššího soudu nebo zvláštní útvar při vrchním státním zastupitelství, k jehož kompetenci by patřilo stíhání korupce. Zabývat se chce i zabavováním nevysvětlitelných příjmů, trestní odpovědností právnických osob, posílením role Nejvyššího kontrolního úřadu a protikorupčním vzděláváním nejen politiků, ale i státních zaměstnanců.

Topolánek: Pecinův balíček je předvolebním populismem

Bublan uvedl, že sociální demokraté budou ve sněmovně hlasovat i pro omezení lobbingu a zrušení akcií na doručitele. „Doufám, že ODS, která chce také bojovat proti korupci, nám tyto dva zákony podpoří.“ Pro boj s korupcí podle Bublana ale nestačí jen zákony a policie. Zapojit se do něj musí celá státní správa, celá společnost včetně nevládních organizací.

Podle Topolánka je ale Pecinův balíček předvolebním populismem, případné rozšíření odposlechů dokonce krokem zpět. Pochybnosti má o protikorupčním agentovi. Pecinův návrh chápe na rozdíl od ČSSD jako posun k agentovi provokatérovi. Institut korunního svědka šéf ODS naopak označil za standardní prostředek v boji s organizovaným zločinem. Návrh podle něj ale vyžaduje širší diskusi, než jakou mu věnovala vláda.

Jiří Paroubek k návrhům ODS:

„O tom, že o boji proti korupci hovoří představitel strany, která je ve veřejnosti vnímaná jako synonymum korupce, o tom už snad ani nemá smysl hovořit.“

Topolánkova vláda schválila strategii boje proti korupci v listopadu 2006. „Myslím, že se tam objevila převážná většina věcí, které jsme ještě připravovali my… Nic z těchto věcí se nesplnilo s výjimkou jediné, protikorupční linky na ministerstvu vnitra. No a ta funguje opravdu velmi sporadicky,“ uvedl Paroubek.  

Paroubek: Velká koalice je jen akademická teorie

Velká koalice ODS a ČSSD po nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny je podle Paroubka v českém prostředí zcela nepravděpodobná a možná jen v krajním případě: „Je to jen akademická teorie.“ Velkou koalici po květnových volbách připustil v neděli šéf ODS Mirek Topolánek, ovšem jen jako havárii, kterou si nepřeje a které by se neúčastnil. Žádný průzkum veřejného mínění v současné době podle Paroubka nenasvědčuje tomu, že bude výsledek květnových parlamentních voleb nerozhodný: „O velké koalici pravicoví politici a novináři hovoří jen tehdy, když sociální demokracie má velký předstih v průzkumech.“